Nakon 30 godina

Milijunski planovi za vidikovac na Sljemenu

sljeme - vidikovac
arhiva VL
20.04.2012.
u 10:00

Profesor Eduard Kušen s Instituta za turizam poručuje da je za poslovni uspjeh na Sljemenu prije svega potrebna – žičara

Poslije gotovo 30 godina ponovno bi se mogao otvoriti vidikovac na Sljemenskom tornju. Vidikovac se nalazi na 81. metru tornja visokog 168 metara, a zatvoren je 1985. godine. Radio je samo dvije godine. Mogućnost ponovnog otvaranja vidikovca potvrdili su i vlasnici tornja, tvrtke Odašiljači i veze i HT.

Treba više posjetitelja

Potencijalni je investitor tvrtka Banff Rail Co., čiji direktor Zrinko Amerle ne želi još izlaziti u javnost s konkretnim planom. Ističe ipak da ozbiljno pregovaraju s vlasnicima tornja.

– Pretpostavljamo da nam je potrebno otprilike tri milijuna eura kako bi projekt mogli otvoriti pa razmatramo sve opcije i isplativost ulaganja – kazao je  Amerle.

Dodao je da je osnovni problem malo posjetitelja te da je 20.000 sadašnji maksimum na koji mogu računati, a to nije financijski isplativo.

No, osnovni preduvjet za bilo kakav poslovni uspjeh na Sljemenu gradnja je žičare, a to smatra i profesor Eduard Kušen s Instituta za turizam.

– Gradnja žičare trebala bi biti jedan od najvažnijih gradskih projekata jer bi se time ponovno na Sljeme i Medvednicu vratili i drugi građani, a ne samo planinari. Tada bi se podzemno mogli povezati sljemenski toranj i posljednja stanica žičare, mogle bi se urediti suvenirnice te bi grad dobio nezaobilazno turističko mjesto na koje bi se moglo doći u štiklama – kazao je Kušen.

Istaknuo je kako su u tornju za javnost predviđene tri platforme koje se i danas mogu ponovno koristiti. Tako je na najvišoj platformi otvorena terasa, u sredini je kafić, a u donjoj etaži je kupola predviđena kao kružni restoran sa 96 stolaca. Restoran ni prije 30 godina, kada je vidikovac radio, nije zaživio. Unutar tornja postoji i brzo dizalo, tada prvo takvo dizalo u Zagrebu, tako da ni njegovo ponovno stavljanje u funkciju nije problematično, kaže profesor Kušen. Za posjetitelje tada je bio napravljen i poseban dvosmjerni ulaz, a nisu se zadržavali dulje od 25 minuta. Cijene karata bile su simbolične, a u prizemlju je bila uređena i garderoba.

Sanacija s vanjske strane

– Zagreb danas nema nijedan pravi vidikovac, a sljemenski toranj koji je i projektiran kao vidikovac već desetljećima stoji zatvoren. Takvi tornjevi svuda su u svijetu glavna atrakcija jer s njih puca pogled na cijeli grad i okolicu pa je nevjerojatno da se o takvom turističkom kapacitetu nitko ne brine – komentirao je Kušen.

Iz OIV-a kazali su kako je toranj s obzirom na starost u dobrom stanju te da je potrebna sanacija s njegove vanjske strane i da danas služi za smještaj radio i telekomunikacijske opreme koja se lako može premjestiti.

Komentara 5

MI
Milkica
10:12 20.04.2012.

E to! Uvijek sam htjela doći na Sljeme u štiklama. Božeoslobodi.

DE
detour
15:50 20.04.2012.

zakaj zagreb nema zicaru? trosi se 17 mil. kuna na bespotrebno poplocenje cvjetnog, a od zicare ni z.

VI
Vito
08:46 21.04.2012.

Milijunski planovi za vidikovac na Sljemenu Da, da, tako bi stanovnici lakše vidjeli nakoju stranu treba \"pobjeći\"... Baš me zanima je li investitor uopće bio u tom dijelu zagreba, ili je vidio toranj samo na slikama? Na žalost, sve štošto se piše o vidikovcu je pusta želja, budući bi za to morali prvo srušiti ovaj... Zašto? Zato što se nekadašnji hidroizolacijski sustav jednostavno nije uklopio u želje prirode o prisustvu svudje gdje može patako voda prolazi kroz \"dobro zaštićen\" beton i veseli se pročišćenost do dolaska u unutrašnjost tornja... No, posjetiteljima bi mogli prodavati šestinske kišobrane dok čekaju obrokili pićei sjede zastolom restorana kad vani pada kiša i kaplje po stolovima...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije