Sve bolja kvaliteta vina i sve veći izbor u ugostiteljskoj ponudi doveli su do svojevrsnog buma vinoteka i vinskih barova u gradu, a mnogi su Zagrepčani zabavu potražili u tečajevima i vinskim okupljanjima na kojima uče o određenim sortama.
Vinski magistri
Nedavno je prvi put održano i slijepo kušanje vina na kojem su ljubitelji morali pogađati što piju. – Sve više mladih parova, ali i općenito mlađih ljudi, odlučuje se za vino umjesto za pivo ili žesticu. Znaju što hoće, prepoznaju okus i informiraju se o sorti – kaže predsjednik udruge Vinske ceste Grada Zagreba Miroslav Polovanec, ujedno i jedan od vodećih proizvođača vina u Prigorju, te dodaje da pravi vinski bum tek slijedi. Kako bi proširio trend ispijanja vina, razvija projekt vinske akademije u kojoj bi polaznik u nekoliko dana obišao proizvođače te vinske barove i vinoteke i na kraju dobio zvanje magistra vina.
– Predavali bi stručnjaci i profesori s Agronomskog fakulteta. U inozemstvu se takve akademije upisuju u radnu knjižicu – kaže Polovanec i dodaje da, primjerice, u Austriji ima 35.000 vinskih magistara.
Najpopularnija crna vina
Vinari Zagrebačke županije i s područja Grada Zagreba, koji ovaj tjedan povodom Martinja na glavnom trgu izlažu svoje proizvode, slažu se da je broj ljubitelja vina porastao.
– Svjetski trend došao je i k nama. Osim toga, vino se klasificira kao prehrambeni artikl – šali se Đurđica Kos Jurišić čija se obitelj brine za obiteljsko gospodarstvo na zelinskoj vinskoj cesti. Crno vino popularno je u okolici Jastrebarskog, na izletištu Braje.
– Ovog smo se ljeta iznenadili koliko je turista došlo, što domaćih, što stranih – kaže Sanda Braje, a Stjepan Režek, čijoj je obitelji već četiri generacije jedino zanimanje vino, najviše prodaje portugizac.
– Tehnologija i prerada malo su modernije, ali recept nam je isti još od 1905. – rekao je Režek.
Istina je da je dobro vino daleko bolje od pive jer ne sadrži CO2.