Izazivanje nereda, nasilje u obitelji i alkoholizam poroci su mladih u Zagrebu, pokazalo je istraživanje gradskog Ureda za socijalnu zaštitu započeto nakon tragične smrti Luke Ritza 2008. godine.
Briga roditelja i društva
Rezultati će biti predstavljeni na današnjoj edukativnoj tribini o prevenciji nasilja među mladima koja će se održati u KD-u Lisinski, a velik broj ispitanika od njih ukupno 1394 u dobi od 18 do 27 godina reklo je da uživa u alkoholu, ali i nasilju koje smatraju presudnim za dobar izlazak.
– Ono što posebno zabrinjava je podatak da 65,2 posto mladića i 43,6 posto djevojaka na izlascima konzumira alkohol. Kao što i ukupna populacija ispitanika najčešće konzumira alkohol, to najčešće rade i maloljetnici, čak 43,5 posto. Ovaj je podatak alarmantan kada uzmemo u obzir činjenicu da je u alkoholiziranom stanju povećana vjerojatnost agresivnog ponašanja i nasilja – objasnila je Višnja Fortuna iz Ureda za socijalnu zaštitu.
Gotovo polovica mladih većinu slobodnog vremena provodi u kafiću, a baš takav način provođenja slobodnog vremena uzrok je nasilnog ponašanja.
– To treba zabrinuti i roditelje i društvo s obzirom na to da se iz ovakvog ponašanja često generira nasilje u kojem stradaju i slučajne žrtve. Dominiraju i slučajevi u kojima su mladići i napadači i žrtve, što može upozoravati na slučajeve nasilja bez jasnog povoda kao što su sukobi među skupinama te nasilje kao oblik „zabave“. Očito je da je najveći dio problema u muškom dijelu populacije te da jedan dio mladih ciljano izaziva i potiče nasilje – objasnila je Fortuna.
Problem i školsko nasilje
Velik problem je i nasilje u obitelji, a čak 25 posto tinejdžera, od njih 93 koliko ih je sudjelovalo u istraživanju mr. sc. Lucije Sabljić iz Zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar, tuče svoje roditelje.
– Čak 25 posto tinejdžera u savjetovalište dolazi zbog nasilja u obitelji, ali onog koji oni počine, odnosno upravo su oni nasilni prema svojim roditeljima. Počinitelji nasilja iz formalno su cjelovitih obitelji što pobija tezu da “problematična” djeca dolaze iz obitelji u kojima su roditelji razvedeni. 14 posto tinejdžera u savjetovalište dolazi zbog školskog nasilja – kazala je mr. sc. Sabljić
to je država kriva, jer u vrijeme kad mladi počnu konzumirat alkohol, a to kreće kad su srednjoškolci, počinje zapostavljanje škole, te kad ih se krene na neki način kažnjavat država odmah kažnjava roditelje pod izgovorom da su roditelji nasilnici što daje mladima vjetar u leđa na takovo ponašanje, treba njima dat kramp u ruke i poslat ih da kopaju tunele, mislim da bi brzo došli k sebi i veoma brzo bi liječili obijest, nikakve njima netrebaju socijalne službe,