– Točio sam gorivo na benzinskoj postaji Ine u Sesvetskom Kraljevcu i iznenadio se kad sam vidio da je cijena viša od one koja je navedena na web-stranicama Ine – požalio nam se čitatelj iz Sesvetskog Kraljevca. Iznenađeni su, kako dodaje, bili i djelatnici na pumpi.
Rekli su da o tome ništa ne znaju – reče čitatelj-vozač, koji je platio račun, ali se odvezao s pumpe s upitnicima...
No, iz Ine nam objašnjavaju drugačije – na njihovim internetskim stranicama nisu prikazane cijene naftnih derivata koje imaju u ponudi. Naime, izgleda da je spomenuti čitatelj, kao i drugi Inini korisnici, upisom pojmova u web-tražilici došao do dokumenta s prikazanim diferenciranim cijenama koje je određivala država, a koji više nije na Ininim stranicama.
– Sukladno promjenama koje je donio novi Zakon o tržištu nafte i naftnih derivata, cijene naftnih derivata od 20. veljače ove godine formiraju se prema tržišnom principu, odnosno više nisu regulirane Vladinim Pravilnikom. U skladu s novim zakonom, Ina nema obavezu objavljivanja cijena na svojim internetskim stranicama te su one objavljene na samim benzinskim postajama – podsjećaju iz naftne kompanije.
Dodaju i da na formiranje prodajne cijene derivata na Inim postajama utječu razni elementi, "od kojih su među najvažnijima nabavna cijena nafte, trošarina, logistički trošak, sezonski utjecaj, ponuda vrsta goriva na određenoj benzinskoj postaji te cijene konkurencije". Zato su i cijene na različitim postajama različite, a učestalost promjene cijena i njihov rast ili pad, upozoravaju iz Ine, sukladni su kretanjima na tržištu, a zasad su važeće upravo one cijene istaknute na benzinskim postajama.
zašto INA nema na svim postajama uključene uz cestu displeje s cijenama nego su na nekima (npr.Rovinj) isključeni pa potrošač ne zna cijenu sve dok ne parkira uz pumpu za gorivo?!?! da li je to zbog zavaravanja potrošača, nemar/neispravni uređaj i sl.