Velika bijela psina, jedan od najvećih i najvrjednijih eksponata zagrebačkog Prirodoslovnog muzeja, jutros je uspješno preseljena sa svoje dugogodišnje lokacije u Demetrovoj ulici u Paviljon 34 Zagrebačkog Velesajma.
Iako je zbog najavljene kiše došlo do neplaniranog ranijeg seljenja eksponata, psina od 4 i pol metra prethodno je dobro zapakirana i smještena u drveni kavez, specijalno napravljen po mjeri. Muzejski primjerak inače je bio smješten na drugom katu s kojega ga je trebalo i spustiti i to kroz prozor, čiji je dio uklonjen kako bi psina prošla bez oštećenja.
-To je bio logistički dosta veliki izazov. Napravljene su posebne skele s parapetom i s dizalicom je spušten u kamion - izjavila je Tatjana Vlahović, ravnateljica Hrvatskog prirodoslovnog muzeja.
Velika bijela psina, spada među najveće morske grabežljivce i smatra se strahom i trepetom oceana. Na popisu je ugroženih vrsta zbog pretjeranog izlova. U Japanu je, naime, love zbog leđne peraje od koje pripremaju juhu. Zagrebačka psina ulovljena je 1954. u Bakarcu, ribarskom mjestašcu u Bakarskom zaljevu te vrlo brzo preseljena u muzej na Gornjem gradu gdje je i preparirana.
Ostatak građe muzeja preseljen je u novosagrađene čuvaonice u Novom Petruševcu još u rujnu 2020. a glavni razlog preseljenja je 118 milijuna kuna vrijedna obnova muzeja nakon potresa koja protječe kako je i planirano, naglasila je ravnateljica.
Uskoro se očekuje i preseljenje najvećeg muzejskog eksponata, gorostasne psine od sedam metara, koje će biti daleko kompliciranije, napominje Tatjana Vlahović. Gorostasni rođak bijele psine, dodaje, na Velesajam bi trebao stići unutar dva tjedna, a najvjerojatinije će ga seliti kroz krovište. Završetak radova i obnove Palače Amadeo te ponovno otvorenje Prirodoslovnog muzeja koji je u njoj smješten, planirano je za kraj 2023.