maćehinski odnos

Najam neprofitnom Obiteljskom centru sa 400 skočio na 4000 kn

obiteljski centar zagreb
Daniel Kasap/PIXSELL
05.02.2013.
u 13:13

Iz Grada kažu da je Centar u nadležnosti Ministarstva za socijalnu skrb i mlade te da oni ne mogu za njih ništa napraviti, pa tako ni utjecati na cijenu najma

Već šestu godinu Obiteljski centar Zagreb smješten na Borovju brine se za međusobne odnose roditelja i djece, potiče na odgovorno roditeljstvo i skrb. Osim toga, pomažu mladim ljudima u prevenciji ovisnosti te im pružaju savjetodavne usluge.

Pomažu građanima

Ustanova koja djeluje i edukativno, pa tiska brošure, održava predavanja i daje savjete, svoje je korisno djelovanje dovela u pitanje zbog drastičnog povećanja cijene najma. Dok su cijene najma prostora iznosile 400 kuna mjesečno, funkcioniralo se lakše, no, otkako su se one prošle godine, prema odluci Grada povisile, zagrebački Obiteljski centar odustao je od nekih projekata budući da im je cijena najma povećana deset puta, točnije na 4000 kuna.

Ravnateljica Obiteljskog centra Ljerka Lacković primila je stoga jučer i Tatjanu Holjevac, potpredsjednicu Gradske skupštine, pokušavajući i tako skrenuti pozornost na visoku najamninu koju Obiteljski centar mora plaćati.

– Ovdje građani mogu potražiti pravnu, psihološku ili pedagošku pomoć. Mogu se i uključiti u neki od naših programa, tu smo isključivo da pomognemo građanima, neprofitna smo organizacija - napominje ravnateljica, dodajući da je Centar i mnogim mladim majkama i roditeljima koji su se odlučili na razvod postao jedina pomoć u novim životnim okolnostima.

–Jedan nam je od najvećih problema previsoka najamnina. Kada se 2007. osnovalo 19 obiteljskih centara u Hrvatskoj, grad Zagreb imao je najprimjereniji odnos prema nama, najam je iznosio svega 400 kuna po prostoru. Od veljače 2012. najam je porastao 10 puta. Morali smo umjesto 12 tisuća kuna potrošiti čak 86 tisuća kuna za smještaj prošle godine – objašnjava Lacković.

U Puli dobili i auto

Zbog visokog najma morali su rezati troškove na određenim projektima.

– U ostalim gradovima gdje su obiteljski centri gradske uprave su davale prostore za kunu, a u Puli su čak dobili i automobil na korištenje – ističe ravnateljica.

Iz nadležnog gradskog ureda kažu da ne mogu utjecati na cijene koje odgovaraju komercijalnim, a ne neprofitnim pravnim osobama.

– Za sve pravne subjekte u gradu određen je isti najam, u tom smislu mi ne možemo ništa napraviti za Obiteljski centar – kazala je Višnja Fortuna iz Ureda za socijalnu zaštitu.

>>Povlašteni najam za 1023 ilegalna stanara

Komentara 4

AL
Alkana
15:11 05.02.2013.

I to je na tragu da obitelj treba uništiti! Nažalost, kad se uništi obitelj, što će nam ostati?

Avatar commentator
commentator
16:06 05.02.2013.

Ovdje u kmentarima vidim da neki sude po sebi. Nego što se tiče gornjeg članka, sve je to u službi gender-ideologije, uništit, raspustit, zatvorit sve što ima bilokakvu vezu sa porodicama, jer odsada "oni" će to rješavati.

BU
BubyZG
17:05 05.02.2013.

Zato će Bandić Udruzi građana Dinamo ( čitaj Mamić ) donirati par desetaka milijuna kuna i besplatno im dati na korištenje stadion Maksimir. Zašto se i tu NE primjeni "komercijalna" najamnina, već se dapače još i plaća da bi Mamići koristili stadion ??? A kod prodaje igrača sva zarada ide ... ??? ( nagradno pitanje )

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije