Ako je suditi po logici iz Radićeve ulice, u troškovnik obnove gradskih ulica trebat će uvesti i stavku podmirenja najma trgovcima za unajmljene poslovne prostore. Naime, za vrijeme obnove Radićeve ulice koja je trajala od ožujka do rujna, na račune 43 tvrtke, ugostitelja i obrtnika Grad je kroz šest mjeseci uplatio 1,7 milijuna kuna, odnosno mjesečno 285 tisuća kuna koje su oni potom proslijedili vlasnicima prostora.
Probali bi bez pomoći
Tako je obnova ulice umjesto 8,5 stajala više od 10 milijuna kuna. Riječ je o prvoj ulici u gradu koja je obnovljena na način da su privatnici “ucijenili” Grad tražeći da im se plati ako se ulica misli obnavljati. Pojedinačno najveću nadoknadu troškova dobili su ugostitelji Fini zalogaj, pekarnica Altos te Harmica ugostiteljstvo, po oko 17 tisuća kuna, dok je najmanji iznos za mjesečnu najamninu iznosio 120 kuna i podmiren je Itea galeriji.
Cijela priča o tome da Grad snosi najam trgovcima dok se ulica obnavlja počela je na sastanku stanara i trgovaca s gradskom upravom na kojem su se žalili da će propasti bude li se ulica obnavljala šest mjeseci i da to neće dopustiti. Da se strasti smire, dogovoreno je da će svi biti oslobođeni plaćanja komunalne naknade i najma ako su u gradskom prostoru, no i da će se iz gradske blagajne plaćati najam svima koji imaju potpisane ugovore s vlasnicima prostora.
Neka se dogovore s vlasnicima
Ovaj primjer osudili su trgovci iz drugih ulica koje su obnavljane.
– Strašno je da su uspjeli ucijeniti Grad, i to prije nego što su pokušali razgovarati s vlasnicima prostora koji bi im smanjili najam dok traju radovi jer im nitko u tom slučaju najam ne bi otkazao – požalila se vlasnica lokala iz Mesničke u kojoj se, dok su trajali radovi, nisu plaćale najamnine.
Trgovci iz Radićeve u ovom ne vide ništa sporno, čak ni u tomu što su mogli raditi za vrijeme radova.– Prihod nam je pao 70 posto, a moramo plaćati radnike i poreze. Ova je pomoć kap u moru – rekao nam je jedan ugostitelj.
Bandiću lopove Remetinec ti ne gine.