Na klizištu Kostanjek u Podsusedu, najvećem hrvatskom klizištu, koje se aktiviralo prošlih dana, postavlja se najsuvremenija oprema za praćenje klizišta, donacija japanske vlade – najavio je Pavle Kalinić, pročelnik Ureda za hitne situacije na jučerašnjoj konferenciji. Sustav bi trebao proraditi za tri tjedna, a iz sekunde u sekundu bilježit će gibanja tla. Riječ je o drugom takvom sustavu u Hrvatsku. Jedan je već postavljen u Rijeci, a u Europi postoji ih samo desetak.
– Time će se uspostaviti sustav brzog alarmiranja ako se slučajno klizište ubrza – rekla je dr. sc. Snježana Mihalić Arbanas s Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta, govoreći o problematici zagrebačkih klizišta. Klizište Kostanjek površine je 1,2 kilometra četvorna, a aktivno je već pedeset godina, još dok je radila Cementara u Podsusedu.
– U Zagrebu postoji otprilike 700 klizišta, ali to nije problem opće opasnosti. Kod nas su klizišta mjestimična pojava, relativno su mala u odnosu na svjetska klizišta – kazala je dr. sc. Mihalić Arbanas i dodala da ako su zbog klizišta ugroženi ljudski životi, tu “uskače” Ured za hitne intervencije, dok je za sanaciju zadužen gradski Ured za izgradnju grada. Osim aktualnih klizišta, Kalinić je izvijestio i o radu snaga zaštite i spašavanje, koji su u 2012. imali 24.735 hitnih intervencija.
>>Klizišta pod Sljemenom kao tempirane bombe
>>FOTO Klizište \'pojelo\' cestu, 200 kuća danima bez vode