Poznato je da su vodovodne cijevi u metropoli stare i dotrajale pa se zato gotovo svakodnevno bilježe pucanja, do kojih dolazi po cijelom gradu. Vodoopskrba i odvodnja (ViO) za takve situacije na raspolaganju ima dežurne interventne službe, no izgleda da postoji potreba za dodatnim poslom. Raspisan je, naime, dva milijuna eura vrijedan natječaj kojim se traži tvrtka koja će obavljati dodatne interventne radove na vodoopskrbnom sustavu, a kako stoji u dokumentaciji, ekipe će na raspolaganju trebati biti svih dana u godini.
"Ponuditelj mora u svakom trenutku imati spremne dvije ekipe za hitno izvršenje radova te je odgovoran za njihovo obavljanje na siguran način. U vrlo hitnim slučajevima mora pristupiti lokaciji i izvedbi radova u roku od četiri sata po zaprimljenom pozivu", stoji u tekstu natječaja. Napominje se i da ponuditelj mora osigurati sav građevinski materijal potreban za realizaciju radova.
Zašto se uz interventne ekipe ViO-a ide i u angažiranje vanjske tvrtke, pitali smo, dakako, Holding, a ondje odgovaraju kako je to redovit, uobičajen postupak.
– Riječ je o sklapanju okvirnog sporazuma temeljem kojeg će ViO u slučaju potrebe ugovarati specifične radove koji se rijetko pojavljuju i koji se izvode specijalnom opremom, tehnikama i alatom. Okvirni sporazum znači da se sredstva koriste samo u slučaju potrebe, odnosno moguće je da se ona ne iskoriste ili da se iskoriste samo u manjem dijelu – poručuju iz Holdinga.
Naglašavaju i da je riječ o malom broju posebnih intervencija te da ovim postupkom omogućuju hitnu reakciju na sve vrste kvarova i problema s gradskom vodoopskrbnom mrežom.
– ViO se svakodnevno brine o 3800 kilometara cjevovoda javnoga sustava Zagreba. U sklopu redovnog održavanja mreže otklanja sve vrste uobičajenih kvarova na cjevovodima i armaturama sustava, a na raspolaganju ima i ekipe hitnih intervencija koje su zadužene za puknuća i slično – napominju u Holdingu. •