Nakon posljednjih rezanja troškova u Zagrebačkom holdingu, na zagrebačkim je bazenima smanjen broj spasilaca, pa su građani zabrinuti za sigurnost tijekom rekreiranja.
Nužna je obuka
A zabrinuti su, kako kažu iz Crvenog križa, s razlogom, jer, primjerice, jedan spasilac na tri utrinska bazena jednostavno nije dovoljan.
– Standard je da na jednom području djelovanja moraju biti dva spasioca, nikad jedan. Čovjek tijekom smjene mora otići u toalet, mora pojesti nešto, a u to ga vrijeme mora mijenjati obučena osoba i ne može ga zamijeniti ni čistačica, niti redar, niti portir. Nesreća dolazi iznenada, a kod reanimacije su prvi trenuci najvažniji – ističe Silvana Radovanović, voditeljica Spasilačke službe Crvenog križa, zadužene za obuku spasilaca koji rade na bazenima.
Standard koji je prema ovlastima postavio Crveni križ, dodaje, vrijedi u bilo kojem trenutku i ne ovisi o broju ljudi koji se nalaze na bazenu. Ključni je problem to što u Hrvatskoj ne postoji pravilnik koji uređuje postavljanje spasilačke službe na bazene i u toplice. Isto je i s pravilnikom za liječnike.
'Rupa' u zakonu
Pravilnik donesen 2005. ukinut je dva tjedna kasnije, nakon pobuna zbog članka da se na bazen ne smije unositi hrana.
– Nakon toga je stalo. Sada je u Zakonu o sportu izostavljena stavka prema kojoj Ministarstvo obrazovanja mora napraviti taj pravilnik – kaže Radovanović.
S Holdingom su dosad dobro surađivali, kaže, ali ovaj će problem morati riješiti.
– Svjesni smo da je kriza, ali kad je u pitanju ljudski život, nema uopće smisla razgovarati o novcu – zaključuje Radovanović.
Crveni vladaju Holdingom a njihovi djedovi su se već na Križnim putevima iskazali u zatiranju Hrvatstva, pa i njihove unuke briga za Hrvate