Broj nezaposlenih psihologa u zadnjih je nekoliko godina gotovo sedam puta veći. Bez posla ih je 2008. godine bilo 35, a danas čak 242.
Upravo je zbog tih poražavajućih podataka Društvo za psihološku pomoć, u suradnji s Gradom Zagrebom i Zavodom za zapošljavanje, pokrenulo projekt "Povećanje zapošljivosti stručnjaka pomagačkih zanimanja” koji je u godinu dana educirao 23 nezaposlena psihologa, socijalna radnika, socijalna pedagoga i defektologa.
Njih se čak sedmero nakon tečaja i treninga uspješno zaposlilo. Jedna je od njih 28-godišnja Maja Erceg koja je, kaže, mnogo naučila o sebi.
– Osjećam se sposobnija i spremnija za tržište rada. Stekla sam više samopouzdanja i korisnih vještina koje su mi pomogle da se pred sam kraj treninga i zaposlim – kazala je mlada psihologinja.
Ova izobrazba uključuje teorijski i praktični dio pa su polaznici volonterski pomogli više od 160 osoba u psihosocijalnom savjetovanju.
Ukupna je vrijednost projekta oko 158 tisuća eura, što je velikom većinom financirala Europska unija, dok je Grad Zagreb donirao 40 tisuća kuna.
– Glavni je cilj bio, naravno, smanjiti nezaposlenost ovih mladih stručnjaka, ali ih i osamostaliti kako bi kvaliteta rada bila veća, a samim time veći i interes poslodavaca – poručila je koordinatorica projekta psihologinja Martina Čarija.
Polaznicima je jučer čestitao i gradonačelnik Milan Bandić te im svečano uručio diplome.
U školama najčešće "ništkoristi"... Sjede s pedagozima i piju kavu... I jedni i drugi ne pomažu nikome... I još kažu učiteljima "da im ne šalju djecu" i ako im ih netko pošalje proglase ga nesposobnim... Nisu baš svi takvi, ali uglavnom...