Neki od najznačajnijih arheoloških nalaza koji datiraju iz doba od 7. do 5. tisućljeća prije Krista, a koja su rezultat velikih istraživanja provedenih početkom 21. stoljeća u južnom Podunavlju, u Mađarskoj, od danas će se moći razgledati u zagrebačkom Arheološkom muzeju. S početkom u 19 sati otvara se ondje gostujuća mađarska izložba „Prva naselja – izgubljeni svijet mlađeg kamenog doba jugoistočnog Podunavlja", a postav će za posjetitelje ostati otvoren do 1. veljače.
– Tijekom 7-5. tisućljeća prije Krista značajne promjene transformirale su živote društava na Balkanu i u srednjoj Europi. Nekadašnje lovačko-sakupljačke (mezolitičke) zajednice postupno su naučile i ovladale neolitičkim dostignućima Bliskog istoka, poput poljoprivrede, stočarstva i izrade keramike. Sve te inovacije donijele su ne samo tehnološke promjene, već i značajne promjene u načinu života i društvenim strukturama. Najupečatljivija karakteristika toga bila je pojava stalnih naselja s velikim brojem keramičkih ulomaka i drugih artefakata. U 2000-tima tijekom velikih zaštitnih arheoloških iskopavanja provedenih u južnom Podunavlju, u Mađarskoj (županije Baranya, Tolna i Somogy) otkriveno je nekoliko značajnih arheoloških nalazišta iz svih razdoblja neolitika (7. - 5. tisućljeće pr. Kr.). Budući da je ovo područje do tada bilo neistraženo, ova su nalazišta otvorila nove perspektive za istraživanja – kažu iz muzeja.
VEZANI ČLANCI:
Arheolozi iz Instituta za arheologiju HUN-REN istraživačkog centra za humanističke znanosti već gotovo deset godina rade na znanstvenoj analizi ovih lokaliteta. Suvremenim istraživačkim metodama kao što su arheogenetika, arheologija krajolika, geofizička i nedestruktivna istraživanja te radiokarbonsko datiranje, pokušavaju pronaći odgovore na pitanja o tehnološkim, ekonomskim i društvenim promjenama koje su se dogodile u regiji.
Autori izložbe, koju uz Arheološki muzej i HUN-REN istraživački centar organizira i Institut za arheologiju iz Budimpešte, su Csilla Gáti, János Jakucs, Tibor Marton, Krisztián Oross, a financirana je sredstvima Grada Zagreba i Ministarstva kulture i medija. Arheološki muzej možete posjetiti od utorka do subote od 10 do 18 sati, a cijena ulaznica je 5 eura za odrasle, dva manje za učenike, studente i umirovljenike, dok obiteljska ulaznica stoji 10 eura.