S radom počinje Sektor za građenje i sanaciju oštećenih objekata društvenih djelatnosti i stambenih objekata, a bit će središnje mjesto za vođenje obnove i sanaciju šteta od potresa. U taj sektor slijevat će se sve informacije, kvantificirati oštećenja, određivati stupanj oštećenja te način sanacije, a radit će sljedećih pet do šest godina.
Rekao je to na današnjoj konferenciji gradonačelnik Milan Bandić, a na njoj je bila i zamjenica gradonačelnika Jelena Pavičić Vukičević koja je dodalala kako je u zagrebačkom potresu stradalo između 20 i 25 tisuća stambenih jedinica, poslovnih prostora, obiteljskih kuća i objekata javne namjene, dok su u proteklih osam dana zagrebačke javne i dobrovoljne vatrogasne postaje imale 1690 hitnih intervencija.
- U Studenskom domu Cvjetnom naselju smještena su 433 korisnika, koji, osim toplog obroka i krova nad glavom, imaju i liječničku pomoć, pomoć socijalne službe i psihosocijalnu pomoć - kazala je Pavičić Vukičević.
Bandić je najavio i da će se u suradnji s Vladom donijeti novi zakonski okvir koji će omogućiti bržu i učinkovitiju sanaciju oštećenih zgrada,a ravnatelj Zavoda za prostorno uređenje Grada Zagreba Ivica Rovis objasnio je da će se novim zakonom o sanaciji potresa u Zagrebu uvesti novi mehanizmi i instrumenti koji će omogućiti da se oštećeni objekti što prije saniraju i vrate u upotrebu.
- Zakonom će se definirati i izvori financiranja, s jedne strane to će biti država, s druge strane Grad Zagreb, te sami građani i europski fondovi - rekao je Rovis, istaknuvši je kako će Gradu Zagrebu prioritet biti obnova gradskih objekata koja će se financirati iz gradske blagajne. Kad je riječ o privatnim objektima, dodao je, građanima će se pomoći ili kroz građevinske kredite ili građevinski fond ili zamjenskim nekretninama.
Krajnje vrijeme je da dodje mladi strucnjak, i da preuzme obnovu Zagreba, rodjo dovidjenja, treba prvo pomoci starijima i siromasnima , a ne podobnima i to ODMAH.