Djelatnici Gradske plinare Zagreb obilaze zgrade i zatvaraju i plombiraju plinske ventile za cijelu zgradu, bez ispitivanja plinske instalacije, dakle suprotno članku 10. Zakona o zapaljivim tekućinama i plinovima (NN 108/95 i 56/10), koji se spominje u Zapisniku o ispitivanju nemjerenog dijela plinske instalacije, a koji u odjeljku 2 kaže: "Operator je dužan uskratiti isporuku plina potrošaču kod kojeg u propisanim rokovima nije obavljeno ispitivanje nepropusnosti i ispravnosti plinske instalacije ili je pri ispitivanju utvrđena propusnost ili neispravnost.", upozorili su iz HSLS-a. .
Dimnjačari obilaze zgrade, pregledavaju dimnjake, proglašavaju ih neispravnima čak i kad su u stanju u kakvom su bili prije potresa i ne žele za njih dati atest, nego isključivo usmeno uvjetuju suvlasnicima dobivanje atesta o ispravnosti dimnjaka, kupnjom kondenzacijskih bojlera i oblaganjem dimnjaka. Trošak navedenoga iznosi 15.000 do 20.000 kn, ovisno o snazi bojlera i visini dimnjaka. Nema zakona niti propisa koji određuje građanima da moraju zamijeniti postojeće bojlere. Dapače, EK je u travnju 2019. godine odgodila primjenu Uredbe koja to određuje, ističu iz HSLS-a,
Suvlasnici, nakon kontrole dimnjaka, kontaktiraju Plinaru da im uključi plin, ali Plinara to ne želi jer dimnjačari nisu dali atest.
Kad bi svi suvlasnici i pristali na tu usmenu ucjenu, nailazili bi na sljedeće probleme:
1. gdje i kako kupiti odgovarajući bojler u uvjetima za vrijeme krize zbog koronavirusa? Potrebna je stručna osoba koja će napraviti izvid u stanu i izračunati snagu koju bojler treba imati
2. kako obaviti kupnju, kad je većina dućana zatvorena, a kod onih koji rade primjenjuju se mjere socijalnog distanciranja? Nemaju svi vještine kojima mogu naručiti bojler "online"
3. ima li na zagrebačkom tržištu dovoljno bojlera i polipropilenskih cijevi za oblaganje dimnjaka, za sve koji bi ih "morali" kupiti?
4. ima li na tržištu dovoljno stručnih osoba/ovlaštenih majstora koji smiju i mogu obaviti taj posao, a s obzirom na potencijalno povećanu potražnju?
5. otkud većini građana novac za to, pogotovo jer su suočeni s troškovima popravljanja šteta od potresa, smanjenjem plaća, gubitkom posla...?
Dakle, dimnjačari trebaju temeljito provjeriti svaki dimnjak, ustanoviti oštećenja ako ih ima, opisati ih i potpisati izvještaj, tako da stanari točno znaju koje nepravilnosti trebaju otkloniti. Ako dimnjak nije obložen polipropilenskom cijevi, to ne podrazumijeva da je dimnjak neispravan, ističu iz HSLS-a pa navode:
'Potaknuti ovim problemima naših sugrađana te kako bi se prekinuo začarani krug između dimnjačara, Gradske plinare Zagreb i suvlasnika, tražimo hitne i jasne odgovore od Dimnjačarska obrtnička zadruga (DOZ) i Gradske plinare na sljedeća pitanja:
1. smiju li dimnjačarske tvrtke i njihovi djelatnici zahtijevati od građana da svoje bojlere zamijene kondenzacijskim i oblože dimovod polipropilenskom cijevi, kao isključivi uvjet za dobivanje atesta o ispravnosti dimnjaka, te na kojem zakonu i podzakonskom aktu temelje takav zahtjev?
2. smiju li građani koji imaju bojlere koji nisu kondenzacijski, a koji su ispravni, koristiti takve bojlere ukoliko je dimovod ispravan?'
Zapita li se tko u Saboru i Vladi, kako to da kod primjene mnogih zakona i pravilnika, ljudi moraju postavljati tako mnogo potpitanja? Tražiti pojašnjenja i mišljenja?? Kako to da o mnogim zakonima i pravilnicima i stručnjaci i struka, imajuimaju različita mišljenja i tumačenja?? Pa već je i vrapcima jasno da nam je zakonodavstvo užasno glomazno, loše, preklapajuće i nejasno, nedorečeno......A u Saboru "rade" sabornici koji razglabaju o tim zakonima za plaću od 15.000 kuna plus dodaci!