Zapovjednik i dva arkebuzira koji čuvaju stjegonošu čine konjički postroj iza kojeg slijedi pješadija na čelu s još jednim arkebuzirom, dva dočasnika te dva posilna vojnika, šest stražara i bubnjarskim orkestrom. Ukupno 17 vojnika, članova Kravat pukovnije, svakog vikenda ponosno korača ulicama Zagreba te oživljava priču koja je počela prije gotovo 400 godina.
Godine istraživanja
U 17. stoljeću hrvatska je laka konjica sudjelovala u Tridesetogodišnjem ratu. Bez oklopa i s dobrim naoružanjem bili su iznimno pokretni te su zbunjivali protivnike. No, osim što su bili poznati po nekonvencionalnu načinu ratovanja, proslavili su se i modnim dodatkom. Naime, oko vrata su nosili maramu, preteču kravate koju su popularizirali u Europi. U čast njima, 2010. osnovana je počasna postrojba Kravat pukovnija.
– Odajemo počast svima koji su nosili hrvatsku odoru, posebno braniteljima iz Domovinskog rata – rekao je Željko Matejčić, umirovljeni časnik koji je osmislio cijeli projekt te ga realizirao u suradnji s Academiom Cravaticom specijaliziranom za kravate i Turističkom zajednicom Zagreba.
– Tri godine smo provodili istraživanja u francuskim, austrijskim i hrvatskim muzejima, nakon čega su napravljene replike odora i oružja – kaže Matejčić te ističe kako je postrojba posebno ponosna na zastavu. Radi se o ručnom radu časnih sestara koje su na jednoj strani izvezle lik Gospe od kamenitih vrata, zaštitnice Pukovnije, a s druge strane grb Zagreba.
Afirmirali se
Kravat pukovnija je dosad imala više od 300 nastupa u Zagrebu. Smjenu straže od Trga Svetog Marka i Kamenitih vrata do Trga bana Jelačića i Katedrale izvodi svakog vikenda u podne, od travnja do listopada te blagdanima. Vojnici se prije straže okupljaju u prostorijama na Dolcu gdje smo ih ovog vikenda posjetili. Tamo se spremaju, oblače odore, brinu za oružja...
– Postoji jasna vojna hijerarhija i svatko zna svoj zadatak. Jako sam zadovoljan radom vojnika te njihovom predanošću – rekao je Matejčić koji od samog početka vodi postrojbu. Napomenuo je i da je Kravat pukovnija u početku bila anonimna, no s vremenom se afirmirala te postala veoma cijenjena u cijeloj zemlji, pa je tako sudjelovala na nedavnom vojnom mimohodu i na Sinjskoj alci. I turisti su oduševljeni pukovnijom kojoj je cilj okrenuti se Europi i svijetu te tamo promovirati Hrvatsku. Do sada su gostovali na CNN-u i kineskoj televiziji, posjetili su i Šangaj, a planiraju još aktivnosti.
Ponos i dika hrvatske , da barem hrvatski politicari nas na isti nacin ali svojom politikom promoviraju u svijetu.