Sasvim neočekivano Milan Bandić otvorio je jučer cestu u Ulici Hrvatske bratske zajednice koja je posljednja dva mjeseca bila zatvorena zbog radova na kontroverznom gradilištu pothodnika i fontani.
“Ledina za pišanje pesa”
– Nije riječ samo o Bandićevim fontanama, nego o projektu koji će uljepšati urbani identitet grada, Lenucijeve potkove, koja je glavna os grada Zagreba – rekao je Bandić otvorivši cestu. Dok Zagreb grca u dugovima, gradonačelnik je odlučio uložiti 18,4 milijuna kuna bez PDV-a u uljepšavanje ulaska u grad, jer, kako kaže, svaka europska metropola mora imati svoju os, svoju oplemenjenu Lenucijevu potkovu kao glavnu razvojnicu grada.
– Da zasja punim sjajem potkova koja je dosad bila igraonica za mladiće, a nekad sam se i ja ondje igrao dok sam studirao. Bila je i ledina za pišanje mačaka i pesa. To je grad Zagreb tolerirao neko vrijeme – objašnjava Bandić razloge radova.
U ta dva mjeseca izgrađena su dva pothodnika, koja spajaju Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu s Trnjem, a sada počinje završna faza 1. etape – gradnja dviju fontani u središnjem dijelu, koje se zimi pretvaraju u klizalište. Bandić je najavio da će radovi biti gotovi do kraja studenog.
– Upravo puštamo promet da bismo mogli iduća dva mjeseca raditi posao koji treba napraviti. Završetak će biti u zadnjem tjednu studenog – entuzijastično je rekao Bandić, a potom pohitao na još jedno gradsko gradilište, na Atletskom stadionu Mladost.
Pet tvrtki dobilo posao
Radove kod Nacionalne knjižnice izvodi Mešić Com, vrlo čest građevinski partner Grada, a na gradilištu rade i tvrtke GIP Pionir, Tempo Inženjering i Mjernik-Lima. Uređenje središnje osi grada Zagreba izvodi se prema projektu arhitektice Helene Paver Njirić s kojim je prije dvadeset godina pobijedila na natječaju.
Iako se ne zna kada će početi 2. etapa radova, planiraju se izgraditi još tri fontane, a u funkciju će se staviti i dva prolaza iz pothodnika na jugoistočnom dijelu, koji su sada zatrpani.
Hm Treba priznati da neke tvrdnje gradonačelnika i stoje, ali. Puno je previše istih ljudi uvijek u igri. To ostavlja mjesta sumnjama. A i ovo s klizalištem. Ma nemoj. Održavanje i pravljenje leda je vrlo skup posao. Ne može see kako treba održavati led u ledenoj dvorani da bi se odigrala neka hokejaška utakmica, a sad svi projekti imaju klizališta. Onaj kampus na Borongaju isto je sav opasan kilometrima klizalištima, a ide nam globalno zatopljenje. Gdje čemo nači tolike klizače? Valjda će jadni pogrbljeni penzići sa štapovima, koje zovemo hokejaši, - klizati. Ali svaki glas je dobrodošao, ma koliko se novaca potrošilo na gluposti.