Još nisu završili ni osnovnu, a o radu i povijesti Hrvatskog sabora znaju više nego prosječan saborski zastupnik. Tako barem tvrde mentorice učenika Osnovne škole Luka iz Sesveta te Osnovne škole Tituša Brezovačkog iz Španskog, koji su nedavno briljirali u kvizu “Koliko poznaješ Hrvatski sabor”, koji svake godine organizira nacionalni parlament. Osmaši iz Sesveta imali su jednak broj bodova kao i učenici iz Španskog, 87 od mogućih 90, no test su riješili nešto brže.
Najteža su pitanja iz Ustava
Ravnateljica OŠ Luka Marina Sabolović i mentorica, profesorica povijesti Zrinka Čavar, pucaju od ponosa zbog uspjeha svojih učenika Tonija Fabulića, Roka Šarića i Patricka Šimuneca. Priprema je, kažu one, bila ključna, no nastava na daljinu otežavala im je proces.
– Pripremali smo se čitajući Ustav i Poslovnik, kao i tekstove o povijesti Sabora. Nije bilo teških pitanja, a iz pokoji se odgovor mogao logički zaključiti. Ključno je bilo dobro pročitati pitanje i brzo reagirati – kaže Patrick Šimunec koji je, uz Bartola Beloševića iz Tituša, ove godine bio najbolji od 240 osmaša iz 40 škola.
Kada poraste, ne vidi se, kaže, u politici, već namjerava upisati V. gimnaziju i baviti se prirodnim znanostima. Njegov kolega Toni Fabulić ići će, pak, u sesvetsku gimnaziju i želi biti arhitekt ili urbanist.
– Prijavio sam se jer mislim da je važno da djeca znaju kako funkcionira vlast da bi jednog dana mogli glasati ili je sami stvarati – objašnjava on. Političke događaje u zemlji pomno prati, a gleda i sjednice Sabora. Novi saziv smatra boljim od prošlog, ali misli da bi razina političkog komuniciranja trebala biti kvalitetnija. Od prvog dana osnovne, kažu dečki, uče pravila pristojnog razgovora pa se čude kada na vijestima vide da nositelji vlasti u Hrvatskoj pokazuju suprotno.
– Predsjednik i premijer jedne zemlje ne bi smjeli tako razgovarati i prepucavati se na društvenim mrežama – smatraju. Zbog toga njihova generacija, kažu, gubi interes za politiku.
– Izgubili smo povjerenje i trebat će nam ozbiljne promjene u društvu da se ono vrati – kaže Patrick, kojemu su najveće muke na kvizu zadavala pitanja o ustavnim ovlastima Sabora. Isto kažu i njegovi “konkurenti” iz OŠ Tituša Brezovačkog, Filip Šimunić, Grga Karlović, lea Srdarev, Bartol Belošević, Luka Jagodić i Dino Fazlić koje je pripremala profesorica povijesti Slavica Perun.
– Najdraža su nam bila pitanja iz povijesti, a najteža iz Ustava, no bili smo sjajan tim i zadovoljni smo uspjehom – kaže Bartol Belošević, koji je također osvojio maksimalan broj bodova. Ni ovu uigranu ekipu politika ne zanima kao poziv, a nakon osnovne upisat će prirodoslovne gimnazije.
Sabor umjesto maturalca
– Biti čestit političar vrlo je komplicirano. Zbog negativnih primjera vlada predrasuda da je politika nečasno zanimanje. To je produkt našeg temperamenta – objašnjava Bartol. No njegov se tim slaže da ima i pozitivnih primjera u prošlosti.
– Omiljeni mi je političar Stjepan Radić. On se zalagao za Hrvatsku, ali ne na ekstreman način, već je zastupao parlamentarizam – dodaje Lea Srdarev, a ostatak tima slaže se da je prioritet našeg društva iskorijeniti korupciju. Motivacija za uspjeh u kvizu bila im je svečano primanje u Sabor, no to je zbog korone otkazano pa su razočarani.
– Dvije godine nismo bili ni na jednom izletu, otkazan nam je i maturalac pa bismo voljeli barem posjetiti Sabor da iz prve ruke vidimo kako funkcionira – kažu osmaši.•