Među članovima uprave Zagrebačkog holdinga nastao je raskol zbog izdvajanja dijela podružnica u posebna trgovačka društva i njihove privatizacije. Na sjednici uprave izbila je svađa zbog koje je, kako neslužbeno doznajemo, žestoko zaiskrilo između članova Zdenka Milasa i Ante Samodola te šefa uprave Slobodana Ljubičića koji je napustio sjednicu.
Bijeg profita
Ljubičić nije podnio njihovu kritiku da se u izdvajanje i privatizaciju podružnica srlja bez temeljite dugoročne analize nego se umjesto strateških odluka preko koljena lome rješenja za trenutačni financijski spas. Njihove argumente nisu prihvatili ostali članovi uprave koji su preglasali Milasa i Samodola. Suglasnost za izdvajanje AGM-a, Čistoće, Vodoopskrbe i odvodnje, Gradsko stambeno-komunalnog gospodarstva, Tržnica, Robnih terminala, Autobusnog kolodvora i Stanogradnje Gradska skupština trebala bi dati u četvrtak. Iako ni Samodol ni Milas ne žele razgovarati s medijima i svoj stav iznijeti javno, iz izvora bliskog upravi doznajemo da se njih dvojica ne protive izdvajanju i privatizaciji tvrtki već načinu za koji smatraju da će dugoročno Holding gurnuti u propast. Pojedine podružnice (Čistoća, GSKG) koje izlaze iz Holdinga ujedno su i najprofitabilnije, a po njihovu izlasku taj novac neće više pripadati Holdingu. Istodobno 3,3 milijarde kuna kratkoročnih obveza ostaje na Holdingu. Također, spornim smatraju što ne postoji projekcija zarade od privatizacije s obzirom na to da se prodaje samo djelatnost, bez imovine. Tu dolaze do treće točke spoticanja – Ljubičićev plan da se imovina proda ili iznajmi. Ne razumiju tko će biti zainteresiran u postojećoj gospodarskoj situaciji.
Grad će platiti dugove
Primjerice, plan je da se Čistoća, protiv čega su se već pobunili sindikati, proda kao djelatnost dok će zemljište, kamioni i potraživanja prema građanima ostati Holdingu. S obzirom na to da će nakon privatizacije podružnice Holding za usluge čišćenja morati raspisati natječaj, pitanje je hoće li Čistoća pobijediti, kome će i hoće li Holding iznajmiti prostore i kamione, a istodobno mora plaćati sve troškove njihova održavanja. Upitan je i plan sa Stanogradnjom. Iz sadašnje podružnice planira se izdvojiti tvrtka kojoj će pripasti projekt Podbrežje, a koju planiraju prodati za 51 milijun kuna. Grad bi trebao preuzeti preostali dio Stanogradnje (sa 1,1 milijardom kuna kratkoročnih obveza) te tvrtku svake godine dokapitalizirati iznosom potrebnim za vraćanje rate kredita. Bez obzira na nedorečenosti Ljubičićev je plan dobio većinu, a ljudi bliski gradonačelniku Milanu Bandiću podršku ostalih tumače strahom za vlastite fotelje jer im je Bandić sa skupštinske govornice jasno dao do znanja da upravu postavlja politika. Davor Štern, član Nadzornog odbora Holdinga, kaže da NO također još nije vidio nikakav plan uprave, ali da on očekuje pojedinačne elaborate za svaku tvrtku. U gubitku prihoda zbog izdvajanja tvrtki ne vidi problem jer očekuje da će Grad, kao vlasnik Holdinga, podmiriti gubitke.
>>Bivšem špijunu, tajniku i još 4 prijatelja posao u Holdingu