Situacija u kojoj vozila Hitne pomoći nisu mogla proći u gužvi zbog postavljenih stupića u Gundulićevoj ulici izazvala je buru reakcija javnost, a o tome se nedavno očitovao i sam gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević, rekavši da su oni postavljeni s dozvolom nadležnih tijela. Ubrzo su se potom javili i iz zagrebačke policije te napomenuli da to nije istina jer ih nitko nije ni pitao za dozvolu.
Postavljanje stupića po centru grada kritizira i zagrebačka politička oporba, među njima i SDP-ov zastupnik Renato Petek koji je o tome pisao na svom Facebook profilu. Kao i više puta do sada, usporedio je praksu sadašnje vlasti s onom prethodnog gradonačelnika Milana Bandića. "Stupići naši svagdašnji, preplaćeni i postavljeni navodno zbog veće sigurnosti, da bi na kraju ugrožavali sigurnost u prometu. Grad shoppingira iste elastične stupiće kao i u Bandićevo vrijeme, od iste tvrtke, no po puno višim cijenama", započinje objavu Petek.
"Želim živjeti u gradu u kojem će gradske vlasti zahtjeve i ideje građana i udruga prije realizacije provjeriti sa stručnjacima i od njih dobiti suglasnost. Želim živjeti u gradu u kojem upravitelj odgovorno gospodari našim novcem i štedi ga kroz kompetitivnu javnu nabavu, kako je obećano. Nedavno smo svjedočili apsurdnoj situaciji u kojoj se kombi Hitne pomoći nije mogao probiti Gundulićevom ulicom zbog više od tisuću plastičnih stupića posijanih u centru grada. Svaki je komad plaćen 216,25 eura (s PDV-om). Grad stupićima opskrbljuje tvrtka Cestodom, koja je razvila poslovanje s Gradom u vrijeme Milana Bandića.
Mora li u Zagrebu netko umrijeti zato što se Hitna pomoći nije mogla probiti zbog nestručno posijanih plastičnih stupića ili netko stradati u požaru zbog nemogućnosti prolaska vatrogasaca da bi Grad prestao sijati plastične stupiće zato što je to tražila neka udruga ili na inicijativu građana? Posljednjih smo mjeseci mogli čitati mišljenja rijetkih prometnih stručnjaka koji su javno istupali sa stavom da neke od preinaka u prometu realizirane posljednjih godina, poput smanjenja voznih traka zbog biciklističkih staza ili tzv. pješačke zone, predstavljaju opasnost za sigurnost prometa", upitao je.
Dao je naslutiti i da natječaj obavljen oko nabave stupića nije bio regularan. "Ovo je novi primjer u kojem su uvjeti natječaja i dalje detaljno propisani do takvih sitnica da ih može zadovoljiti samo ekskluzivni uvoznik elastičnih stupića. Cestodom je 2021. godine od Grada uprihodio 81.167 eura (s PDV-om), a nakon promjene vlasti 2023. ta je tvrtka potpisala dvogodišnji ugovor s Gradom Zagrebom težak 189.500 eura, plus PDV.
Tvrdim da su stupići uvelike preplaćeni, jer je tržišna cijena sličnih, drugih proizvođača puno niža! Ili stari kadrovi u gradskoj javnoj nabavi koje je Tomašević zadržao i dalje podmeću iste uvjete ovog natječaja ili ove koji su "formalno" na vlasti ne brine što njihovi zaposlenici rade. Koja je od tih dviju mogućnosti gora zaključite sami, ali Zagrepčani su svejedno na čistom gubitku!, poručio je, među ostalim.
VEZANI ČLANCI: