Zgrada nekadašnje tekstilne tvornice Kamensko uskoro će se rušiti, a na toj će lokaciji kroz dvije godine niknuti stambene zgrade. Završena je prva faza, skidanje stolarije i limarije, a prema procjenama, rušenje bi trebalo biti završeno do rujna. Potom će se do veljače 2022. raditi iskop, a onda u naredne dvije godine graditi kompleks stambenih zgrada. Projektant je ahritektonski studio Njirić plus arhitekti, a naručitelj je tvrtka Alfa Stan.
Kompleks bivše tvornice odjeće u Reljkovićevoj ulici zjapi prazan desetak godina otkako je Trgovački sud zbog duga od 80 milijuna kuna poslao tvornicu u stečaj. Radnice Kamenskog u rujnu 2010. krenule su u štrajk glađu u parku preko puta. Kamensko je na koncu ipak zatvoreno, a na cesti je ostalo 420 radnica. Zaposlenice od propale tvrtke još uvijek potražuju svoje neisplaćene plaće pa se stoga svake godine u rujnu, na obljetnicu štrajka glađu sastaju u parku kraj Kamenskog kako bi podsjetile javnost na muku kroz koju su prošle.
Radnice smatraju kako je njihova tvornica namjerno uništena zbog vrijednog građevinskog zemljišta na kojem se nalazi, a najodgovorniji za malverzacije koje su dovele do njene propasti, nikad nisu odgovarali, iako je istraga bila pokrenuta.
Dio radnica, predvođenih Đurđom Grozaj pokrenule su udrugu 'Otvoreno Kamensko' u kojoj djeluju i danas, šiju odjeću i bave se sitnim popravcima, a podigle su i tužbu protiv Hrvatske na Međunarodnom sudu za ljudska prava.
Tvornica Kamensko osnovana je 1943. u Lici za potrebe opskrbe narodnooslobodilačkog pokreta odjećom i obućom. Nakon rata tvornica je preseljena u Zagreb, a na svom je vrhuncu imala pogone u nekoliko gradova i zapošljavala 2.600 ljudi, a svoje je proizvode izvozila na zapadno tržište.
Nakon privatizacije, kamensko je nastavilo proizvoditi. Ondje su se šili Dinamovi dresovi i odijela za prvog hrvatskog predsjednika dr. Franju Tuđmana. Izvoz na zapadno tržište nastavio se sve do 2006. kada je tvrtka počela zapadati u probleme zbog sumnjivog pada vrijednosti nejnih dionica na burzi.
"Kada smo u Domovinskom ratu šile u tri smjene za našu vojsku, onda smo bile kuća europske mode, kada smo šile odjela po mjeri za prvog hrvatskog predsjednika bile smo kuća europske mode, a sada kada tražimo plate samo smo kuća europske sramote", poručile su radnice u jesen 2010. tijekom štrajka glađu.
S vremenom, sudbina tvornice Kamensko postala je jedan od simbola propasti industrije, pogodovanja sumnjivim investitorima te korupcije u Hrvatskoj.
Nije Kamensko propalo jer su dionice pale na burzi - nego su dionice pale jer je Kamensko propalo. Izgubili su sve lohnove sa Pierre Cardinom i Escadom jer su Tunizani jeftiniji i zaboli ih za ocuvanje okolisa. Nakon toga nisu uprava nije znala kako se sa konfekcije prebaciti na sivanje specijalisticke odjece / obuce koja se jos jedina moze proizvoditi u drzavama sa skupom radnom snagom. Konfekcija se proizvodi u Tunisu, Kini, Maleziji, Bangladesu i Vijetnamu. E sad - zasto u likvidaciji nisu prvo namireni radnici - to je dobro pitanje za stecajnog upravitelja.