Da je dovoljan tek trenutak nepažnje ili nepromišljenosti da se dogodi nesreća, podsjetnik je tragedija u Samoboru u kojoj je prije nekoliko dana smrtno stradao šestogodišnji dječačić.
Osim njegove obitelji koja je zavijena u crno i koja se vjerojatno nikada neće potpuno oporaviti od takvog gubitka, u teškom je psihičkom stanju i 73-godišnja vozačica koja je uzrokovala nesreću. Vozila je prebrzo i nije se uspjela na vrijeme zaustaviti na obilježenom pješačkom prijevozu. Vrijeme se, na žalost, ne može vratiti, ali na svima je nama, kao pojedincima, ali i društvu, da učinimo sve što je u našoj moći da takve tragedije spriječimo i smanjimo na najmanju moguću mjeru. Koliko god to građani nevoljko dočekivali, potrebno je više policijskih patrola na ulicama koje kontroliraju brzinu i vožnju pod utjecajem alkohola. Potrebno je to jer očito na razini društva kao da sami ne možemo pronaći dovoljnu “motivaciju” da se pridržavamo prometnih pravila. Jer kako drugačije protumačiti činjenicu da je vožnja pod utjecajem alkohola prošle godine na području Policijske uprave zagrebačke odnijela 28 života, a prebrza vožnja još 25. Naravno, uz to bi trebala ići i bolja infrastruktura, preglednost raskrižja koja su označena kao “crne točke”, sigurnije ceste...
Na institucijama je odgovornost da se pobrinu za taj dio priče, ali na nama je da postanemo odgovorni sudionici u prometu. Ne “kvači” ta sintagma samo vozače automobila već i bicikliste i pješake. I oni bi trebali biti pažljiviji, ne “iskakati” na cestu i ne tipkati po mobitelu dok prelaze preko pješačkih prijelaza. Vremešni sugrađani trebali bi prestati glumiti kamikaze i na velikim prometnicama sa štakama u rukama pokušavati izvan pješačkog prijelaza prelaziti cestu. Vozači bi, pak, prije nego pijani sjednu za volan ili stisnu papučicu gasa malo previše, osobito noću, trebali promisliti o tome da njihova sebičnost i neodgovornost može ostaviti trajne i nepopravljive posljedice.
sad će još i pješaci biti krivi kaj idu preko pješačkog prijelaza