Baš kao i 1986. kad je Društvo za istraživanja i snimanja krških fenomena Dinaridi krenulo ispred Vjesnikova nebodera, tadašnjeg sjedišta Večernjaka, na istraživanje jame na crnogorskom Durmitoru, i ove subote ispred Večernjaka su krenuli u svoj novi pothvat. Sad ih je 15, u autima punim opreme, krenulo prema ponoru rijeke Ričine, u selu Kovači u blizini Tomislavgrada, BiH.
–Ovo je četvrti logor pored špiljskog podzemnog koridora između Duvanjskog i Livanjskog polja, a sad kreće detaljno istraživanje jednog od najdubljih vodenih podzemnih objekata u bivšoj državi. Pomaže nam i Speleološko društvo Mijatovi dvori iz Tomislavgrada, a uz speleo-ronioce i speleologe, pridružit će nam se i 10 znanstvenika iz Podgorice, Beograda, Postojne, Sarajeva, Šibenika i Splita - kaže voditelj Tihomir Kovačević Tihi, te dodaje da bi ih trebalo biti oko 80. On i Krunoslav Hornung jedini su koji su bili u ekipi i 1. kolovoza 1986. Iako se družina, dodaje, rasula po svijetu, danas ih zamjenjuju potomci, koji su ljubav prema istraživanju preuzeli od roditelja i spremno prihvatili put u neistraženo podzemlje.
–Pripremali smo se godinu dana, najviše smo vremena potrošili na traženje sponzora. I dalje nam nije pokriven sav put. Da mislimo na novac, nikad nigdje ne bismo ni otišli - navodi Tihi.
Oni su, dodaje, romantičari koji slijede svoje ideje, a posebno uzbuđenje im je osvijetliti dio nepoznatoga.
–Ne gajimo nade da ćemo uspjeti preroniti cijeli koridor, dug oko 30 kilometara - kaže Tihi. U ekipi iz Zagreba ima kreatora, menadžera, profesora, a sve ih odlikuje jedno.
– Jaka psihofizička stabilnost je sve što je potrebno. I želja da uđeš gdje gotovo nitko neće - reče Tihi. Spilje istražuju cijele godine i već su kao ‘velika familija’. Svaki put prate ih i četveronožni prijatelji, bez kojih je put, ističu, nezamisliv.
>>Naši speleolozi kreću na minus 1400 metara