ZETcheck android aplikacija koja pokazuje stvarno i točno vrijeme dolaska ZET-ovih tramvaja i autobusa, i koja je u samo par dana ostvarila nekoliko tisuća preuzimanja, više nije u funkciji.
Mladi student FER-a Ivan Jurin, uz pomoć pet svojih kolega, prije više od mjesec dana osmislio je aplikaciju, kazao je tada, pouzdaniju i bolju od ZET-ovih displeja jer u sekundu prikazuje vrijeme, pa samim time olakšava korištenje javnog prijevoza i što je najbitnije – smanjuje kašnjenje.
Iz ZET-a, naime, kažu da su autori aplikacije neovlašteno koristili izvor informacija od tvrtke koja im održava sustav i tako narušavali njihov rad.
– Ubrzo nakon što je aplikacija postala dostupna široj javnosti, zabilježeno je opterećenje poslužitelja koji sustav koristi, a u postojećoj konfiguraciji sustav nije predviđen za takvu namjenu. ZET je vlasnik informacija, ali ne i protokola kojim su se informacije distribuirale vanjskim korisnicima – istaknuo je glasnogovornik ZET-a Tomislav Jurić.
ZETcheck je djelomično remetio rad servera zbog puno korisnika, ali to ne bi bio problem ako ZET nabavi jači server
Ivan Jurin
autor aplikacije
Tvrtka koja održava sustav onemogućila je stoga jučer pristup neovlaštenim aplikacijama.
– Mi smo im se javili jer smo htjeli surađivati, ali rekli su nam “ne”. Postavili su šifru na server i podaci više nisu javni – komentirao je autor aplikacije Ivan Jurin te dodao kako je svjestan da je ZETcheck djelomično remetio rad servera zbog velikog broja korisnika, ali smatra, kaže, da to ne bi bio problem ako ZET nabavi jači server.
Aplikacija se, podsjetimo, mogla besplatno preuzeti u Google Play trgovini, obuhvaćala je 1600 stanica, sve dnevne i noćne linije, a sudeći prema reakcijama korisnika i odličnoj ocjeni na Google Playu, u kratkom je roku postala jedna od najpopularnijih kada je riječ o javnom prijevozu.
Za građane odlična ideja i spas od kašnjenja na posao, ispit ili na važan sastanak. Iz ZET-a kažu da im je žao što autori s njima nisu kontaktirali prije puštanja aplikacije u optjecaj.
– Kada za to budu ispunjeni preduvjeti, svojim ćemo putnicima ponuditi praktične informacijske alate za kvalitetniji prijevoz i planiranja putovanja, na čemu intenzivno radimo. Međutim, učinit ćemo to na legalan način – poručio je glasnogovornik ZET-a Jurić.
Trebali su autoru aplikacije dat ponudu za otkup, i iskoristit gotovo rješenje. Idioti. Ovako će uložit 5x više na razvoj (ako će uopće uložit u tako nešto) nego bi autor aplikacije pristao (siguran sam). A i autor je mogao malo doraditi ideju, pa recimo umjesto da se 10.000 korisnika (karikiram) direktno preuzima podatke sa servera ZET-a, autor je mogao napraviti da se jednom u minuti skidaju podaci sa ZETovog servera na njegov server, pa aplikacija da preuzima podatke sa njegovog servera. Rasteretio bi ZETov server, aplikacija bi radila sa točnosti od minute, i svi sretni.