Nakon gotovo stotinu godina ovih se dana počela nazirati nova vizura Medulićeve ulice.
Dizalice i kranovi užurbano rade ne bi li novu poslovno-stambenu zgradu dovršili do svibnja 2015. godine, za kada je predviđen završetak radova. Zgrada na dvije tisuće kvadrata imat će četiri kata, 13 stanova, dva lokala u prizemlju te podzemnu garažu. Prethodni je mjesec srušen i zid koji je od pogleda znatiželjnika štitio stanovnike na kućnom broju 14, njih dvadesetak koliko ih živi u starom dvorištu.
Uložili žalbu
Sada će ispred njihova dvorišta niknuti novo zdanje, no iako je investitor predvidio prolaz za vozila te smatra da uređenjem novoga bloka stanovnicima može biti samo ljepše, pojedinim stanarima novi izgled nije po volji. Muči ih što više neće moći vidjeti sve do Varšavske, no boje se i da će radovi prouzročiti na njihovim starim i trošnim zgradama štetu te poremetiti statiku. Upravo su stoga prošle godine uložili žalbu na lokacijsku dozvolu koju je ishodio Medulićeva projekt d.o.o., vlasnik zemljišta na kojem se gradi zgrada.
– Gradnja je trebala početi još prošle godine, no žalba je malo oduljila proces – rekla je predstavnica suvlasnika stanara Ljiljana Maksimović te dodala da su nakon toga imali nekoliko sastanaka s investitorom i arhitektom koji su ih uvjeravali da će učiniti sve da nikakve štete ne bude, a ako se i dogodi, da će je sanirati. No stanari su se već tresli kad je rušen spomenuti zid, a prve pukotine već su presjekle stare zidove.
Sada kopaju podrum
– Kada su bušili betonsku ploču, praktički su nas iselili van. Morali smo šetati dok oni ne završe s radovima jer je u stanu bilo nesnošljivo – kaže Maksimović te dodaje kako će pogled novim stanarima s unutarnje strane biti usmjeren na prastare zgrade i zapušteno dvorište.
- Izvana će stajati velebna zgrada, a unutra neugledan prostor. Čini se da je bio cilj zatvoriti pogled na isto - rekla je Maksimović. Naime, cijena stanova, kažu stanari, trebala bi iznositi i do četiri tisuće eura četvorni metar. Većina ih se nada da će se projekt proširiti te da će otkupiti i njihove stanove. Gradnja će utjecati i na posao autolimara Ivana Dvoršaka, koji radnju u dvorištu ima od 1967., a i na susjede čiji je balkon odmah do zgrade u gradnji.
– Treslo se kad su rušili, ali u principu mi ne smeta. Ovo je kao Centar Cvjetni. Svi su bili protiv, a sad u njemu rade mnogi – kaže Fatmir Đanami. Arhitekt Djivo Dražić, autor projekta, kaže da su najosjetljiviji građevinski radovi, pri kojima su mogla nastati oštećenja, završeni.
– Sada počinje iskop podrumske etaže, najsuvremenijom metodom, bez opasnosti od oštećenja susjednih zgrada, a ometanje bukom svedeno je na najmanju moguću mjeru – rekao je Dražić. U Medulićeva projektu kažu da su sve radnje izvodili uz prethodnu zaštitu i dozvole.
i one ruševine desno od gradilišta prema Ilici treba srušiti i graditi nove objekte....to je ruglo za centar grada, pola nije niti u korištenju zbog dotrajalosti i opasno po život