Preuzeti stvar u svoje ruke i "zagospodariti" otpadom - moto je stanarke Mamutice, Svjetlane Lugar.
A gdje je moje naselje?
Kaže, jednostavno više nije htjela čekati da se netko i njih sjeti.
Naoružana podacima o svome naselju otišla je pravac u holdingovu podružnicu Čistoću i predložila im rješenje gospodarenja otpadom koji je osmislila zajedno sa svojom udrugom Travno moj kvart.
– Oni su započeli s pilot projektima selektivnog prikupljanja otpada u drugim zagrebačkim naseljima, a zaobišli su moje Travno. Nisam htjela čekati da dođe red i na nas, pa sam ja njima ponudila rješenje - kazala je entuzijastična stanarka.
Projekt "Mamutica za čist okoliš", najveći takve vrste na području Zagreba čija je realizacija započela još u prosincu zahvaljujući ovoj savjesnoj građanki, a sudeći prema odazivu stanara koji su započeli s razdvajanjem otpada, u dogledno vrijeme mogao bi se od ove zgrade proširiti i na cijelo naselje.
Letke s informacijama, kako gdje i kada odložiti otpad podijelila je Svjetlana gotovo svim stanarima, a od Čistoće je dobila 1600 kanti za biootpad koje je zajedno s članovima udruge raznijela po zgradi.
- Imamo 1348 stanova u kojima živi gotovo 5000 ljudi. Njima smo podijelili kantice za biootpad, Fali nam ih još oko 300, a postavljeno je čak 13 spremnika za selektivno odlaganje otpada. Sada nam se događa da nam papir kradu, no bitno je da su stanari reagirali i da odvajaju korisno od nekorisnog - kazala je Lugar.
Poduka djece
Rezultati projekta već su vidljivi. U svibnju je isporuka spremnika za izdvojeni otpad iznosila više od sedam tona.
– Već se vide pomaci, a moje ustajanje u zoru, zapisivanje i nadgledanje isplatilo se. U prva dva tjedna lipnja skupljeno je čak četiri tone otpada - kazala je Svjetlana.
Svoju akciju očuvanja okoliša proširila je na kvartovske vrtiće i škole. Želi da najmlađi nauče kako se čuva okoliš.