Knjižnica, luna-park ili dom za kulturu mladih? To su samo neki od prijedloga za uređenje Bloka Badel, za koji je Zagreb raspisao nagradni anketni natječaj, koji traje od danas sve do 5. travnja ove godine. Obnovom impresivne industrijske baštine Bloka Badel, u neposrednoj blizini Kvaternikova trga, još jedan donjogradski blok dobit će novo ruho. Predviđeno je tek 10 posto površine namijenjene javnosti, dok bi većinu površine od 30 tisuća četvornih metara trebalo podijeliti na stambenu i poslovnu namjenu.
Vrijednost natječaja procjenjuje se na 1,3 milijuna kuna, a iako će rezultati natječaja poslužiti za izradu detaljnog urbanističkog plana, rješenje neće biti obvezujuće za investitore. Mišljenja o budućoj namjeni Badela su raznolika, a stručnjaci za urbanu kulturu i urbanizam grada s kojima smo razgovarali slažu se u jednom – taj prostor treba imati javnu namjenu.
– Ne bi trebalo nužno graditi. Gradu je potreban prostor, a ne građevine. Dosta se gradilo na tom prostoru, treba ga otvoriti i povezati s Kvaternikovim trgom preko tržnice. Iskreno, ja bih ondje najradije postavio luna-park, jer se još sjećam luna-parka koji je bio na mjestu današnjeg Sheratona – rekao je arhitekt Maroje Mrduljaš.
S njim se slaže i Saša Šimpraga, autor knjige „Zagreb, javni prostor“.
– Ne smije se propustiti prilika da Zagreb nakon nekoliko desetljeća napokon dobije neki novi trg, a koji bi se nadovezao na buduću pješačku zonu Kvaternikov trg – tržnica – Badel. Taj bi prostor trebao postati istočno središte centra grada s kojim bi ga valjalo povezati pješačkom Martićevom – kaže Šimpraga, koji ima sveobuhvatnu viziju tog bloka. Bivšu destileriju vidi kao lokaciju za gradsku knjižnicu.
Struka od budućeg Badela ne bi gradnju, nego javni prostor
Do 5. travnja otvoren je natječaj za uređenje vrijednog bloka u kojem je 30.000 kvadrata namijenjeno poslovno-stambenoj gradnji
Komentara 3
stanje spomenika kulture je katastrofalno, a grad te prostore IZNAJMLJUJE, ostvaruje PROFIT i NISTA ne ulaze, ako vec ne u obnovu, onda bar u zastitu objekta od daljnjeg propadanja. natjecaj koji je u tijeku ne inzistira na novom trgu kojiji se logicno namece, odnosno vec je u startu izgledna prekapacitiranost.
otkuda je iznikao taj Šimpraga? tko je on?
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Sudbina derutne, no vrijedne lokacije konačno se pokrenula s mrtve točke Znači li to da će prof. silvije novak morati platiti kaznu kojaje predviđena premazakonu o zaštiti kulturnih i pejzažnih te arhitekturnih spomenika? On je jedini krivac za takvu slikuku koju vidite uz tekst... Zašto? Zato što nije prijavio milana bandića damu ne osigurava novac zazaštitu onog zašto je zadužen... Jer je taj krov moga biti popravljen još dok su crijepovi bili na njemu... Ovakvim ponašanjem milan bandić i prf. silvije novak su izravno odgovorni za nastalu štetu na spomeniku arhitekture koji je zaštićen zakonom davnih godina prošlog stoljeća, prije 1975.g. A sličnih ne zaštićenih spomenika ima po Zagrebu puno... Zašto DORH i USKOK ne rade svoj posao? Zakon o štetnosti ugovora obuhvaća i ovakav nemaran odnos prema poslu koji je opisan upraviteljima i struci pa bi taj dvojac - bandić novak - morali već davno biti iza rešetaka, jer zakon ne poznaje političku odgovornost, već stvarnu zakoju su predviđene i kazne, tako da se taj dvojac ne može braniti političkim odlukama i nedostakom novca....