Da, ne, da, ne, ne, da... Tako otprilike izgleda rasprava o uvođenju uniformi u škole. Polovica je njih barem djelomično pristala, polovica ih je odbila, a dok traju polemike, sve to mirno prate učenici i nastavnici škole u Stupniku jer oni svaki dan u školu već dolaze u uniformama. Da, tako je – i učenici i nastavnici! Pronašli smo, naime, jedinu školu u Zagrebu koja je već uvela uniforme, i to prije nekoliko mjeseci.
Glavna profesorica likovnog
– Inicijativa je pokrenuta prošle godine u ovo vrijeme. Sve smo sami organizirali i potiho uveli uniforme, nismo htjeli raditi strku i medijsku pompu – objasnio je Pavo Šimović, ravnatelj OŠ Lučko, u čijoj područnoj školi u Stupniku učenici nose tirkizne polo majice na kojima je ispisan njezin naziv. Hlače i papuče i dalje ipak sami biraju.
– Na ideju smo došli nakon razgovora s učenicima, nastavnicima i roditeljima. Proveli smo anketu te je ispalo da je od ukupno 18 “malih” razreda, od prvog do četvrtog, u njih 16 većina roditelja suglasna – rekao je ravnatelj Šimović. U pet razreda u područnoj školi u Stupniku, dodao je, za uniforme je glasalo 100 posto roditelja, pa su ondje u studenome krenuli s pokusnim projektom. Odlučili su, naime, uniforme uvoditi malo-pomalo, i to samo u onim razredima gdje učenici i roditelji to žele. Tako se krenulo s onima koji su bili potpuno suglasni, a odlučeno je da će se uniforme u ostale razrede uvoditi postupno. Prvo mlađim učenicima, a potom i starijima, bude li sve u redu. A prve su reakcije odlične.
– Super nam je! Svi smo isti, a najbolje je što ne moram smišljati što ću obući svaki dan prije škole – rekla je devetogodišnja Ana Maljković, a s njom su se složili i prijatelji iz razreda.
– Stvara se veći osjećaj zajedništva. Kada su djeca dobila majice, svi su bili jako ponosni. I vole se pokazivati u njima. Jednom smo išli u kazalište i svi su samoinicijativno obukli majice da se hvale – kazala je učiteljica Zdenka Herceg. Ona, kao i sve ostale nastavnice, nosi istu majicu kao i učenici, samo ružičaste boje. A to što baš svi u školi nose uniforme učenicima se posebno sviđa.
Majice je dizajnirala radna skupina osnovana nakon što su roditeljsko vijeće i školski odbor prihvatili ideju. Činili su je ravnatelj, pedagog, psiholog, predstavnici roditelja i učenika te profesorica likovne kulture koja je pomogla u dizajniranju. I dječaci i djevojčice imaju identične majice i zato je odabrana neutralna boja, a kroj je jednostavan.
Uz savjete iz Osijeka
Majice su financirali roditelji pa su tako za one s dugim rukavima izdvojili 65 kuna po komadu, a one s kratkim rukavima stajale su 60. Većina je uzela po dvije iste majice, manji dio tri, a nekoliko se roditelja odlučilo i za četiri komada. Škola je provela natječaj na kojemu je odlučeno da će majice šivati Kuća mode Zagreb. Oni su uniforme šivali i za Osnovnu školu Antuna Mihanovića u Osijeku, koja ih je uvela prva u Hrvatskoj, još 2013. godine. Od nje je i škola u Stupniku dobila niz savjeta kada je kretala u projekt.
Roditelji su izravno proizvođaču uplatili novac, a učenici su u školi dobili vrećice sa svojim imenom u kojima su bile majice i račun.
– To im je bilo praktično jer sad ne moraju kupovati majice za školu, a za nekoliko smo ih socijalno ugroženih učenika diskretno osigurali besplatno – istaknuo je ravnatelj Pavo Šimović, koji je izrazio i zadovoljstvo što je sada u cijelom Zagrebu pokrenuta inicijativa za uniforme. Smatra da uniforme, za koje će Grad izdvojiti 10 milijuna kuna, ne rješavaju problem socijalnih nejednakosti, ali ipak poboljšavaju situaciju. •
Meni je to super, bogatuni neka svoju djecu dizajniraju kad su kod kuce, a za skolu je ovo nazovimo radno odjelo i za deset je.Bar se ona siromasnija djeca ne osjecaju manje vrijedna.