PERKOVČEVA 3 Dječaka na uzimanje otiska zubala naručili 2010., stomatolozi kažu da je dobro prošao

Tko nema 15.000 kn aparat za zube čeka tri godine!

Autor
Sonja Hoffman
11.11.2008.
u 22:57

S uputnicom obiteljskog stomatologa Zagrepčanka V. P. (podaci poznati redakciji) jučer je otišla u Stomatološku polikliniku u Perkovčevoj 3 kako bi njezin jedanaestogodišnji sin dobio fiksni ili mobilni aparatić za ispravljanje zuba.

No, nakon pregleda kod dr. Andreje Vušić koji je, tvrdi V. P., trajao 20-ak sekundi, majka i sin otpravljeni su iz ordinacije s kartončićem u kojemu piše da dječak na uzimanje otiska za aparatić mora doći u ožujku 2010. godine!
– Ne mogu vjerovati. Sinu se prednji zubi zakreću jedan prema drugom, pa će nakon godine i pol čekanja biti potpuno deformirani – kaže majka.

Aparatić mu treba odmah
Liječnica joj je, tvrdi majka, rekla neka se, ako ode k privatniku, obvezno javi kako bi se oslobodio termin 2010. godine za neko drugo dijete.

– Sinu je aparat potreban odmah, a doktorica Vušić rekla je da on ima vremena jer mu još nisu ispali svi mliječni zubi te da su četvorke tek probile meso – ljuti se majka. Kaže da od plaće izdvaja za socijalno osiguranje i želi da dijete odmah dobije aparatić.

– Budem li morala otići k privatniku i aparatić platiti 14-15 tisuća kuna, prestat ću plaćati socijalno – ljuti se majka. Unatoč ljutnji, u Perkovčevoj stomatolozi tvrde da je termin koji je dobila za uzimanje otiska zuba iznimno dobar.

I roditelji produljuju čekanje
– Trenutačno imam 1600 pacijenata koji nose aparatiće i dolaze na kontrole, a 104 pacijenta čekaju red na listi za besplatan fiksni aparatić. Prosječno čekaju do tri godine – tvrdi dr. Marija Magdalenić Meštrović, spec. ortodoncije u Perkovčevoj. Svakoga dana u ordinaciju uzima minimalno četvero djece s liste čekanja, no dok jedno dijete ne završi ortodontsku obradu, drugo ne može dobiti mjesto u ordinaciji.

– Problem je u limitima koji stoje u ugovoru s HZZO-m i koji bi trebali biti peterostruko veći jer pokrivaju troškove samo četiriju fiksnih i 20 mobilnih aparatića mjesečno. Sve ostalo nije nam plaćeno, pa ustanova ide u minus – kaže dr. Meštrović.

Dodaje da liste čekanja produljuju i roditelji koji djecu ne dovode na redovite kontrole kada ona dobiju aparatić ili ako ga djeca ne čuvaju jer liječenje tada završava kasnije. Kako u konkretnom slučaju nije pregledala dijete, doktorica kaže da je čest slučaj da u dobi između 11 i 13 godina djeca moraju čekati da im ispadnu svi mliječni zubi, pa tek onda mogu dobiti fiksni aparatić jer im u suprotnom ne bi koristio.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije