Gužve pod crvenim suncobranima zagrebačkih tržnica. Motaju se kupci oko štandova, odmjeravaju kako proći jeftinije, traže najbolje komade... A ovih su dana stigle i šparoge.
– Trideset kuna za pušlek? Pa za to si kupim kilu mesa. Ništa, hvala – začuđen je na Dolcu ostao Miljenko Petrek nakon što je čuo cijenu. Iznenađena njegovom reakcijom nije bila kumica Marija Dević koja je šparoge donijela iz šuma u okolici Sukošana.
– A tako vam je to. Mnogi se žale da im je preskupo, ali moramo i mi od nečega živjeti – odmahuje rukom Marija. Suša je ove godine, objašnjava, uništila gotovo sve pa šparoga ima puno manje nego prošlih sezona.
– Osim toga, traženje i branje po šumama i šikarama nije lak posao. Ondje kod nas ima puno zmija, ali i mina – ističe Marija.
Za kilogram 150 kn
Cijene šparoga na svim su tržnicama slične i kreću se od 20 kuna za manji stručak do 50-ak za onaj veći, koji teži oko 30 dekagrama, što znači da bi za kilogram trebalo izdvojiti oko 150 kuna. Spašavaju ih, potvrđuju nam kumice na Dolcu i Kvatriću, vlasnici restorana koji su najčešći kupci.
Osim divljih šparoga koje rastu u šumama i na livadama u priobalju i Istri, ima i onih iz vrtnog uzgoja, ali manje, a cijena im je 15-ak kuna za pušlek. A u čemu je razlika, dobro zna Elizabeth Vodopija, koja šparoge uzgaja u svome vrtu u Donjoj Lomnici i prodaje ih na Kvatriću.
– Uzgojene su deblje i svjetlije, a i nešto blažeg okusa – objašnjava i dodaje kako njih često kupuju stranci koji nisu navikli na divlje varijante. Na nekolicini štandova može se pak naći i bljušt, nešto “lošija” vrsta šparoga koja raste na kontinentu, a stručak stoji desetak kuna.
Nije za svaki dan
– Bljušt se prodaje više jer je jeftiniji, a okusom sličan šparogama. Kako tko može, tako kupi. Često si ljudi uzmu za gušt, a i šparoge su jako zdrave. Malo tko zna da se od nejestivog dijela stabljike može skuhati čaj koji je odličan za bubrege i čišćenje organizma – govori kumica Marija.
Da su ukusne i zdrave, svjesna je i Mejrema Reuter, koja je s Kvatrića otišla s dva pušleka divljih šparoga.
– Ma nije preskupo. Istina, nije ni jeftino, ali treba uračunati i trud berača i prodavača. Nije da ih kupujem svaki dan, ali priuštim si tu i tamo. Odlične su u kombinaciji s kajganom, ali i samo prokuhane na pari s malo maslinova ulja i papra – kaže M. Reuter.
Zapečena varijanta
Sastojci: 500 g šparoga, dvije kriške prešane šunke, 80 gr mekanog sira, dva jaja, ribani parmezan, sol, maslac
Priprema: Šparoge operite, odstranite tvrdi dio stapki te kratko prokuhajte da zadrže čvrstinu. Ocijedite ih i osušite kuhinjskim papirom te rasporedite u namašćenu vatrostalnu posudu tako da vrhovi budu okrenuti prema sredini. Nekoliko komadića maslaca rasporedite na mekane vrhove pa preko njih stavite narezanu šunku i sir. Nakon toga lagano umutite jaja i promiješajte s parmezanom te prelijte preko šparoga, sira i šunke. Pecite u pećnici na 220°C oko 10 minuta.
Supernamirnice koje trebate imati u svom domu:
za 20 minuta šetnje livadom naplacuje pušlek, hebo vas puslek btw, 30 kuna....pa mora i ona zaradit za zivot, hebo vas zivot takav...