Vrata zgrade Gradske štedionice, zdanja koje dominira glavnim gradskim trgom, nakon šest mjeseci obnove ponovno su otvorena, točno na vrijeme da proslave stoti rođendan djelovanja.
Konzervatori su se potrudili da unutrašnjost izgleda identično kao prije više od 70 godina, kad je potpuno dovršena. Gradnja koja je trajala 15 godina počela je 1924., a želeći privući i običan puk, arhitekt Ignjat Fischer u interijer ugrađuje vitraje na kojima se prikazuju stari obrtnici kao što su zidar, pisar, stolar, kovač...
Posao za bravara
Sve što su mogli sačuvati restaurirali su pa tako i masivna željezna vrata, teška nekoliko stotina kilograma, koja čuvaju najstarije sefove u zgradi pune vrijednosnih papira i osobnih dokumenata. Unatoč starosti, njihova sigurnost i dalje je neupitna, a koliko, svjedoči natpis “Wertheim Wien”, tvrtke koja se protuprovalnim vratima bavi od 1852. godine.
– Ljudi i izgube ključeve sefa, a kopije ne postoje pa uvijek ima posla za bankarskog bravara – kaže Nikša Manenica, bankar u Štedionici, danas jednoj od poslovnica Zagrebačke banke. Postoje razne veličine, a one najveće, zapremnine više od 120 kubnih decimetara, iznajmljuju za pohranu vrijednog namještaja i interijera dok se preuređuju nekretnine. U samoj poslovnici pak ne drže ni lipe.
Sav novac zaključan je u trezoru, a bankari koji u njemu rade novac šalju prema zahtjevu pojedinih bankara, i to posebnim sustavom cijevne pošte.
Investicija na Mirogoju
– U kapsule stave novčanice koje se potom vakuumom povuku na odredište – objašnjava direktorica poslovanja s individualnim klijentima Aleksandra Cvetković te spominje izgradnju mrtvačnice na Mirogoju, jednu od prvih investicija Gradske štedionice. Tijekom stoljeća poslovanja renovira uspinjaču, 1926. otkupljuje blok kuća u Tkalčićevoj ulici i Opatovini za izgradnju Dolca, financira izgradnju Muzeja grada Zagreba, sljemenske žičare, adaptaciju zgrade HNK, Dinamova stadiona, Zračne luke Zagreb...