Dok je čitav centar Zagreba obasjan božićnim lampicama, stara jezgra u potpunom je mraku.
Nikad nije manje svijetlila, kažu prolaznici i stanovnici Gornjeg grada. Okićen je samo bor na Markovu trgu i dio Strossmayerova šetališta.
– Svima su puna usta Gornjeg grada kao glavnog povijesnog, kulturnog i u posljednje vrijeme turističkog brenda. Od predivnih događanja diljem grada na Gornjem gradu nema ništa od svega toga, štoviše taj najljepši dio grada na koji smo svi ponosni sam je i napušten – požalio se stanovnik Gornjeg grada. A i prolaznici su se složili da događaja u starom gradu nedostaje.
– Svi turisti tu dolaze, bilo bi dobro da se nešto priredi – kazale su Mara Sučić i Zlata Lešković. Da je Gornji grad nedovoljno okićen, smatraju i majka i kći Jasmina i Senka Kovačić, koje su na izlet stigle iz Pakraca.
Grudanje na Strossu
Turistička zajednica Grada Zagreba podržava pak svaku inicijativu. Dodaju da Hrvatski povijesni muzej organizira advent u palači Vojković-Oršić-Kulmer-Rauch, gdje se nalaze. Prije nekoliko su godina sufinancirali "Skijanje i grudanje na Strossu", koje su osmislili Kraljevi ulica, no to nije zaživjelo.
Stav arhitekta
– Bilo je financijski neisplativo. Gornji grad treba oživljavati na druge načine, ne samo periodično – rekao je vođa Kraljeva ulice Miran Hadži-Veljković. Ove su godine planirali organizirati advent u Klovićevim dvorima, no prekasno se krenulo u realizaciju, zbog čega je sve odgođeno za iduću godinu. Obilježavanje adventa na Gornjem gradu odobrava i arhitektonska struka.
– Trebao bi biti drugačiji od ostalih adventskih događanja, jednostavan i promišljen. No svaka manifestacija trebala bi se zadržati na Strossu – kaže arhitekt Marijan Hržić, stanovnik Gornjeg grada. Bor na Markovu trgu, dodaje, trebalo bi zamijeniti drugačijim ukrasima.
– Borovi su prevrijedni da bi se iskoristili kao dekoracija i nakon blagdana bacili – smatra Hržić.
Čekajte,njima Božić dolazi kasnije.