– Što se to čuje? – u strahu je upitala djevojka, reagirajući na šuškanje u obližnjem grmlju. Stajala je zajedno s još nekoliko građana na starom napuštenom Jurjevskom groblju na vrhu istoimene ulice.
Svi oni željeli su čuti tajanstvene priče zapisane u zagrebačkoj povijesti, koje je Iva Silla, pokretačica turističke ture Opsjednuti Zagreb, iskopala iz starih knjiga. Želeći pokazati drukčiju, tamniju stranu starog Zagreba, u večernjim satima posjetiteljima otkriva najjezovitije gradske kutke u sklopu prve zagrebačke ture duhova.
Groblje “Kraj kestena”
Jedno od njih upravo je i Jurjevsko groblje, nekad poznato kao groblje “Kraj kestena”, godine 1627. najveće groblje na Gradecu.
– Ovdje su bili pokopani znameniti Iliri, koji su raseljeni kad se Mirogoj gradio. No neki stari grobovi ostali su – govori Iva Silla dok s malenom lampom pokazuje simbol na pojedinom nadgrobnom spomeniku. Lubanja s prekriženim kostima nekada je, doznali smo, bila uobičajen način označavanja posljednjeg počivališta.
Stanovnici rake možda su i jedni od onih koji lutaju ulicama Gornjeg grada, o čijoj prisutnosti svjedoče brojni zapisi.
Djevojka u bijeloj haljini
– U kuli uzidanoj u palaču Magdalenić-Drašković-Jelačić viđali su djevojku u bijeloj haljini. Danas je tamo skladište Muzeja Grada Zagreba – priča Silla dok prolazi pokraj Demetrove 9. Malo niže, na broju tri, u dvorištu kuće otkriva ploču s natpisom “Paul David von Vakanovich, umro 21. lipnja 1818. u četvrtoj godini starosti”. Nikad ekshumirani srednjovjekovni vojnici umrli od sifilisa leže i ispod parka Grič, okupljališta srednjoškolaca prije večernjeg izlaska.
– U starom su gradu stoljećima ljudi pokapali svoje mrtve odmah pokraj crkava, starih bedema – objašnjava Silla, koja ovakve ture vodi dva puta mjesečno. Mjesto polaska su Kamenita vrata, cijena ulaznice u podsezoni je 70 kuna, a sljedeća je već iduće subote, 5. travnja.