Gradonačelnik Tomislav Tomašević sa zamjenicima Danijelom Dolenec i Lukom Korlaetom obilazi radove na cjelovitoj obnovi Doma zdravlja Zagreb – Zapad. Projekt je vrijedan 10 milijuna eura.
– Niti u jednom trenu nije bilo obustavljeno pružanje zdravstvene usluge našim pacijentima, selili smo se noćima i vikendom kako pacijenti ne bi osjetili da se išta za njig mijenja – rekla je ravnateljica Doma zdravlja, Jelena Rakić Matić.
– Cjelokupna investicija uključuje 15,3 milijuna eura, oko 5 milijuna će biti osigurna iz Proračuna, a ostatak su bespovratna sredstva osigurana kroz NPO – rekao je Tomašević. Dodao je da je ukupna brto površina zgrade 7400 metara kvadratnih, radi se o tri dijela zgrade.
– Rok za dovršetak radova je lipanj 2026. godine, kada završe radovi imat ćemo novi glavni objekt Doma zdravlja Zagreb – Zapad – kazao je. Osim energetske obnove, napomenuo je, stavit će se i fotonaponska elektrana na krov zgrade pa će zgrada proizvoditi električnu energiju iz obnovljivih izvora. Nabavit će se i nova oprema, rekao je.
– Osim ove lokacije, imamo obnovu od 11 milijuna eura Dječje bolnice Srebrnjak, završetak obnove Psihijatrijske bolnice za djecu i mladež u Kukuljevićevoj, završavanje obnove Specijalne bolnice za plućne bolesti u Rockfellerovoj, prvu fazu Doma zdravlja Zagreb - Centar od 3 milijuna eura i tako dalje – naveo je gradonačelnik.
Na pitanje planira li se riješiti i na koji način parkiranje u tom dijelu grada, Tomašević je rekao "što se tiče mikro-lokacije i postojećih parkinga detaljniji odgovor ćete doboti od nadležnog gradskog ureda, a što se tiče nekih većih zahvata mislim da su tu dosta bitne investicije koje će imati Ministarstvo uprave i pravosuđa s obzirom na blizinu raskršća Baruna Filipovića i Selske, a tamo se planiraju, koliko znam, znati kapaciteti za parkiranje – rekao je. Dodao je da taj dio grada treba gledati cjelovito.
Na pitanje o novoj ministrici zdravstva rekao je da "treba pričekati da bude izabrana, a iz perspektive Gradske uprave rekao bih da kada dobijemo novog ministra ili ministricu želimo što prije sjesti i popričati oko obnove zdravstvenih ustanova. Tu se još neke stvari trebaju razjasniti vezano za korištenje NPO sredstava za projekte koji bi tek počeli, a vrlo je izvjesno da neće završiti do lipnja 2026., dakle koji je rok za potrošiti NPO sredstva. Iz perspektive financijskog rizika koji postoji za neke projekte to treba rasčistiti", objasnio je.
– Druga stvar je vezana za realizaciju Nacionalne dječje bolnice. To je strateški interes Grada. Sve bolnice u Zagrebu su sjeverno od Save, cijeli Novi Zagreb nema niti jednu bolnicu. Mi smo svoj dio odradili, riješili smo dugi imovinsko-pravni spor s državom, radimo prometnu infrastrukturu – napomenuo je. Očekuje da se brže rješavaju imovinsko-pravni procesi, u Blatu se trebalo i moglo riješiti brže, dodao je.
– Što se tiče preuzimanja županijskih bolnica, konkretno govorim o Svetom Duhu, to je bila loša odluka i osporavam ju – rekao je.
Na pitanje o rezultatima blokovskog parkiranja, postoje li rezultati i je li porasla prodaja komercijalnih karata budući da je ograničeno povlašteno parkiranje samo na blokove, rekao je "danas je točno mjesec dana od uvođenja, čekamo da istekne to razdoblje pa da dobijemo rezultate za prvih mjesec dana. Rekao sam već da će trebati barem dva mjeseca da imamo neke preciznije efekte s obzirom da su i dalje bile važeće postojeće parkirne karte pa dok one djelomično isteknu vidjet ćemo prave efekte. Međutim, očekujem smanjenje broja PPK, a što se tiče komercijalnih njihov broj se sigurno povećao, vidjet ćemo samo koliko", rekao je.
Na pitanje o dobiti Zagreb parkinga od komercijalnih karata rekao je da dobit sigurno neće porasti s obzirom na troškove vezane za kontrolu i produženje naplate, a financijski interes nije bio razlog zašto se to radio.
Čelnica HUP-a prozvala je jedinice lokalne samopuprave i pozvala ih da smanje opterećene na plaće pogotovo oni gradovi koji su uzeli maksimalnu stopu, kada bi se to moglo dogoditi, pitali su novinari. – Grad je potpuno podinvestiran, treba nam obnova škola, trebaju nam nove škole i vrtići, obnova mostova, nadvožnjaka, podvožnja, cesta, vodovodne infrastukture i tako dalje...Odabrali smo poreznu politiku koja omogućuje da ne dižemo cijene komunalnih usluga, tsvake godine povećavamo plaće radnika u komunalnih poduzećima, ali unatoč tome i inflaciji, nismo dizali cijene nego subvencije kako bi one ostale iste. Unatoč tome, Grad ima manje porezno opterećene nego što je bilo kada sam ja postao gradonačelnik. Zbog novih snižavanja maksimalnih stopa, ono će sljedeće godine biti još manje. Da nije bilo druge porezne reforme imali bi 135 milijuna eura više sljedeće godine nego što ćemo imati zbog reforme – rekao je. Na pitanje hoće li to tako biti još 4 godine rekao je da nisu to razmatrali.
Na križanju Sarajvske i Murati ulice, jedna je parcela ograđena i tamo se provode privatni radovi, što će biti s tim dijelom budući da je planirana rekonstrukcija, bilo je iduće pitanje.
– Navedno zemljište je oduvijek u koridoru za proširenje i produženje Sarajevske i tako je bilo u GUP-u desetljećima. To zemljište je bilo u privatnom vlasništvu i koristilo se za parking za kamione, u postupku izvlaštenja zbog gradnje ove avenije Grad je postao vlasnik te parcele i nedavno stupio u posjed te parcele te ispaltio 200 tisuća eura za kupnju odnosno obeštećenje vlasnici. Grad je vlasnik te parcele, stupio je u posjed i realizacija Sarajevske ide dalje – rekao je.