Nepostojeći skandal. Tako je predsjednik Odbora za imenovanja Zlatko Hasanbegović komentirao situaciju koja je nastala zbog prijedloga za imenovanje parka u Martićevoj po Enveru Čolakoviću, književniku i prevoditelju, koji je 1944. godine bio imenovan atašeom za kulturu pri hrvatskom poslanstvu u Mađarskoj. Bura se digla nakon što je Vilim Matula, potpredsjednik Vijeća gradske četvrti Donji grad te član platforme Zagreb je naš, prosvjedovao protiv toga istaknuvši da je Čolaković bio “pripadnik zločinačke Nezavisne Države Hrvatske i predstavnik koljačke kulture”.
Bura se digla bez razloga
Predlagatelj imenovanja je gradonačelnik Milan Bandić, a svoj glas za njega dali su članovi njegove stranke, HDZ-a te stranke Neovisni za Hrvatsku među kojima je bio i Zlatko Hasanbegović. Protiv prijedloga glasala je Rada Borić iz Nove ljevice. Hoće li se ledina u Martićevoj, preko puta kluba Booksa, uistinu zvati parkom Envera Čolakovića, odlučit će Skupština na nekoj od predstojećih sjednica. Da se ovakva bura digla bez razloga, smatraju i u Društvu hrvatskih književnika koje je pokrenulo prijedlog za imenovanje parka.
– Gradonačelniku smo poslali listu književnika koji zaslužuju ulicu ili drugu javnu površinu, i to prije više od godinu dana, a sad je došao na red Čolaković – objasnio je predsjednik Društva Đuro Vidmarović. Envera Čolakovića, kaže, književnici su predložili upravo zbog njegova rada, a nikakva ideologija tu nije igrala ulogu.
– Zlatna knjiga mađarske poezije, koju je on napisao jer je bio Mađar po majci, veliko je književno dostignuće, a prevođenjem poezije bavio se i kad je bio ataše. Njegova je pozicija bila nisko rangirana i nikakva utjecaja na politiku nije imao – kazao je Vidmarović pa dodao kako mu je žao što se na takvom književniku skupljaju jeftini politički poeni, aludirajući na istup Vilima Matule.
Matula ne odstupa
Matulin prosvjed naljutio je i Čolakovićeva sina Esada koji je jučer ovog glumca optužio za “predstavu klevetanja čovjeka kojeg ni stara revolucionarna ljevica nikad nije optužila, a kamoli osudila zbog kolaboracionizma s ustaškim režimom”. Vilim Matula pak i dalje stoji pri onome što je izgovorio.
– Enver Čolaković poslije rata je bio amnestiran jer nije izravno zakrvavio ruke, ali je u tih nekoliko mjeseci zaprljao svoje ime. Prije svoje reakcije konzultirao sam se sa stručnjacima za književnost – kaže Matula.
5 zelenih oaza u Zagrebu za bijeg od svakodnevnice:
Komunističko-lijevičarski pseudo intelektualni parazit koji već generacijama živi na grbači hrvatskog naroda. Njegova kulturnjačka mafija koja je iz istog partizanskog okota drži kanđe nad novcem koji se dijeli u kulturi i od toga žderu i loču. Njihova umjetnost a la Matula i Frljić je za smeće i još pljuje po narodu kojem sišu krv. Hasanbegović krenuo je u dobrom smjeru ali su njihove strukture jače - u konačnici je i Blentović njihov.