BLIX, NE BOMBE

Vrijeme je za novu sezonu: Dokukino KIC u novoobnovljenoj dvorani prikazuje projekciju češko-švedske autorice

Foto: Dokukino KIC
1/3
06.09.2024.
u 15:30

Film prati razvoj događaja od napada na World Trade Center 2001. pa do danas, uz sve posljedice do kojih je dovela američka invazija na Irak

Dokukino KIC započinje novu sezonu u novoobnovljenoj dvorani Kulturno informativnog centra (KIC) 11. rujna u 19 sati projekcijom filma BLIX, NE BOMBE češko-švedske autorice Grete Stocklassa - riječ je o portretu poznatog švedskog diplomata Hansa Blixa koji je prije 20 godina kreirao povijest na funkciji UN-ov inspektora za oružje.

Film prati razvoj događaja od napada na World Trade Center 2001. pa do danas, uz sve posljedice do kojih je dovela američka invazija na Irak. Film će biti prikazan na obljetnicu napada na Blizance, a prikazuje se u sklopu KineDoka, mreže za distribuciju europskih dokumentaraca. Nakon projekcije, uslijedit će razgovor s povjesničarem Hrvojem Klasićem i feminističkom i postkolonijalnom teoretičarkom Biljanom Kašić koji će moderirati filmski kritičar Nino Kovačić. Film će također biti prikazan 13. rujna u 21 sat u Dokukinu KIC.

Autorica Stocklassa se u stoljeću obilježenom ratovima, političkim ekstremima i klimatskim katastrofama obraća 94-godišnjem Blixu molbom da joj pomogne shvatiti svijet. BLIX, NE BOMBE funkcionira kao međugeneracijski dijalog između autorice Grete Stocklassa koja pokušava shvatiti kako živjeti čim odgovornije u svijetu koji je Hans sukreirao i koji polako odlazi. Zajedno polemiziraju o diplomaciji, državnoj službi, profesionalnoj dužnosti i osobnoj odgovornosti.

VEZANI ČLANCI:

Kroz priču o Blixu, film istražuje kako je odluka tadašnjeg predsjednika SAD-a, Georgea W. Busha, da pokrene invaziju na Irak oblikovala tok povijesti, uprkos međunarodnim apelima za mir i diplomaciju i najmasovnijim antiratnim protestima diljem svijeta. Ova analiza posebno je relevantna u kontekstu trenutnog rata u Ukrajini, gdje se ponovno postavlja pitanje uloge diplomatskih napora u spriječavanju sukoba u svijetu koji sve više naginje militarizmu i samovolji svjetskih lidera. Film postavlja goruće pitanje: Jesmo li nešto naučili iz grešaka prošlosti, ili su rat i sukobi neizbježan dio međunarodne politike?

Iako je rat u Iraku jedan od najozloglašenijih sukoba 21. stoljeća, malo tko je ikada čuo za Hansa Blixa. Priča o nenametljivom službeniku koji je mogao spriječiti rat u Iraku nikada nije ispričana na filmu, o njemu nisu napisane knjige i djeca o njemu ne uče u školi. Danas Hans ima 94 godine i ovo je zadnja prilika da poslušamo što ima za reći. Nikada nije dao temeljitiji, iskreniji i intimniji intervju nego meni, o filmu kaže autorica Greta Stocklassa. Blixova ličnost utjelovljuje sraz između visoke politike, svjetskih događaja i mirnih dana starosti, uz polagano iščekivanje skorog kraja. Kombinirajući metode cjelovitog intervjua i promatranja situacija iz Blixova osobnog života, gradimo kompleksan portret ostarjelog diplomata i čovjeka spremnog napustiti ovaj svijet. Ali glavno pitanje o kojem raspravljamo univerzalno je za sve nas: gdje stoji naša osobna odgovornost za čovječanstvo i za svijet?, dodaje Stocklasse.

Greta Stocklassa rođena je 1993. godine u češko-švedskoj obitelji. Studira dokumentarni film na Filmskoj i TV školi Akademije izvedbenih umjetnosti (FAMU) u Pragu. U svom radu fokusira se na mračne aspekte zapadnog društva. Koristeći snažne vizualne alate i filmski jezik koji češće koristi u igranim filmovima, pokušava opisati naličje aktualnih društveno-političkih fenomena; njezini filmovi graniče s dokumentarizmom i fikcijom. 2019. je završila svoj cjelovečernji dokumentarni prvijenac Kiruna – A Brand New World koji je premijerno prikazan u glavnom programu švicarskog festivala dokumentarnog filma Visions du Réel i osvojio niz nagrada.

Film Blix, ne bombe prikazuje se u Hrvatskoj u sklopu KineDoka, mreže za alternativnu distribuciju europskih dokumentarnih filmova koja okuplja više od 200 netradicionalnih prikazivačkih mjesta u šest europskih zemalja.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije