Oko tisuću ilustracija i fotografija. Obrada točno 850 objekata koji su obilježili zagrebačku arhitekturu. Najkraći je to prikaz knjige "Zagreb – arhitektonski atlas" u izdanju AGM-a, koja će se ovih dana naći na policama knjižara. Želeći prikazati kako je zagrebačka povijest utjecala na arhitekturu grada, autor Dragan Damjanović pet je godina obilazio grad kako bi fotografirao i vidio sve zgrade koje je stavio u atlas na 400 stranica.
Katedrala najvrednija
Mladom profesoru s Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta ovo je već peta objavljena knjiga, a najpoznatiji je kao autor koji se bavio ostavštinom arhitekta Hermana Bolléa, zaslužnog za današnji izgled katedrale.
– Katedrala je ujedno i najvrednija građevina u povijesno-arhitektonskom smislu i njoj sam u knjizi posvetio najviše pažnje. Ujedno je to i najslojevitiji objekt, u jezgri je srednjovjekovan, a istodobno je važan spomenik neogotike 19. stoljeća – kaže Damjanović te dodaje da je sam fotografirao većinu ilustracija u knjizi. Posjetio je tako i one dijelove grada u kojima dosad nije zalazio pa su ga zainteresirale stare vile na Gornjem Prekrižju, vila Pongratz u Mikulićima, kao i crkve u Markuševcu, Granešini...
– Posebno je zanimljiva vila Fuhrmann arhitekta Stjepana Planića. Njen specifični kružni tlocrt proizlazi iz činjenice da je projektirana za osobu s invaliditetom, zagrebačkog poduzetnika Žigu Fuhrmanna, sredinom 1930-ih godina. Smještena je na Gornjem Prekrižju i jedan je od najranijih primjera namjenski sagrađenog objekta – rekao je Damjanović.
Korisno i turistima
"Zagreb - arhitektonski atlas", dodaje autor, prvi je vodič kroz povijest zagrebačke arhitekture koji cjelovito i ekstenzivno obrađuje sve dijelove grada i sve epohe koje su obilježile njegov razvitak. Na jednom je mjestu obrađena povijest zgrade, zabilježen arhitekt, je li tamo živjela koja povijesna osoba, u koliko se faza gradila... Građevine su podijeljene u 11 poglavlja, prema gradskim područjima, no najviše se orijentira na centar. Uz svako je područje i karta s naznačenim lokacijama građevina. Namijenjen je Zagrepčanima i turistima, košta 190 kuna.
>>I Grad se uključio, za obnovu Katedrale daje milijun kuna