MIKULIĆI Obitelj Slonje živi na krasnom imanju, no Grad im onemogućuje uvjete za normalan život

Za grofovski život nedostaju im voda, plin i kanalizacija

14.01.2009.
u 23:52

Na kraju puteljka Koštacin u Mikulićima pitoreskna je kuća sagrađena 40-ih godina prošloga stoljeća, a u njoj je nekad boravio grof Pongratz. Danas u toj kući na osami i okruženoj šumom, u kojoj je ugodnu tišinu danas remetio samo zvuk padanja ledene kiše, živi Dragutin Slonje s obitelji. Obitelj Slonje grofovski bi živjela kad ne bi nedostajalo nekoliko “sitnica” – kuća nema vodu, kanalizaciju i plin.

Voda s izvora Stopušćak
– Postoji bunar blizu kuće, ali voda nije ispravna. Ne možemo se tuširati, prati zube ili, ne daj Bože, piti je ili u njoj što kuhati – priča Slonje. Stoga nas vodi do izvora Stopušćaka, koji ljudi koji tu žive jednostavno zovu izvor, udaljenog pet minuta vožnje od kuće. S tog se izvora Dragutin opskrbljuje vodom za piće.

U prtljažnik je stavio dva prazna kanistra od 20 litara. Penjući se šljunčanim strmim puteljkom do glavne ceste priča kako je jedan u nizu problema i neodržavanje ceste. Pao je snijeg i ledena kiša pa je put do njegove kuće postao nesavladiv bez zimskih guma ili lanaca. Gradskom uredu za graditeljstvo još 2002. godine počeo je slati molbe da mu se napravi vodovodna i kanalizacijska mreža, a cesta asfaltira, ali nije imao uspjeha. Cestu ne mogu dovesti u red dok nema komunalne infrastrukture, a ona se, pak, ne može postaviti jer, prema lanjskom dopisu Gradskog ureda za graditeljstvo, kuća ulazi u Park prirode Medvednica, a tu se ne smije ništa graditi.

– Loptaju se sa mnom od ureda do ureda. Samo tražim da mi se omogući normalan život kakav imaju susjedi 500 metara dalje, u Ulici Talani, ali ne uspijevam. Prvo su tvrdili da Grad nema novca, pa da nismo u planu, a sada da ne smiju graditi – ogorčen je.

U Parku prirode Medvednica tvrde da to što je kuća D. Slonje na njihovu području ne znači da ne može dobiti komunalnu infrastrukturu.

Po GUP-u izvan parka
– A zašto se ne bi smjelo. Pa stanovnici Jablanovca, koji je također unutar granica Parka prirode, imaju vodu i kanalizaciju. Vjerojatno je problem to što se ne isplati graditi kanalizaciju radi jedne kuće – kaže Marijan Ocvirek, glavni čuvar prirode u Parku prirode. On misli da po novom GUP-u Koštacin čak izlazi iz granica parka. Davor Jelavić, pročelnik Ureda za graditeljstvo, rekao nam je kako sumnja da su Slonji odbili vodu i kanalizaciju jer je u Parku prirode.

– Pa uveli smo vodovod sve do Sljemena. Treba se ispitati Slonjin slučaj i pomoći mu se – kaže Jelavić. Predsjednik gradske četvrti Črnomerec Dragan Korolija Marinić podupire Slonju, no ne može mu pomoći.

– Vodoopskrba i odvodnja treba izraditi dokumentaciju i riješiti problem – kaže.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije