Trebalo je tu biti novo, moderno naselje sa 11 zgrada i gotovo dvije tisuće stanova, sagrađeno prema Bandićevu modelu poticane stanogradnje, no od najava o gradnji Podbrežja još u srpnju 2008. i uloženih 90 milijuna kuna ostala je samo neuređena pristupna cesta. Na 19,4 hektara u Novom Zagrebu, koji je Grad na Zagrebački holding prenio krajem siječnja 2009., omeđenih budućom Vatikanskom na sjeveru, Cimermanovom na zapadu, Horvatovom na jugu te Avenijom Većeslava Holjevca, u jeku predizborne kampanje 2009. Bandić je u travnju otvorio radove na jednoj od pristupnih prometnica budućeg naselja. Danas, ta nikad asfaltirana prometnica skrivena je gomilom zemlje na ulaznoj cesti s istoka, da se ne vidi s Avenije V. Holjevca, a iz zraka izgleda kao da je sagrađena velika avionska pista.
Sve je pokradeno
– Uloženo je dosad 42,7 milijuna kuna za projektiranje, komunalnu i vodnu naknadu, geodetske radove i slično te 42,3 milijuna kuna za prijašnje financiranje gradnje komunalne infrastrukture što su povratna sredstva koja će biti refundirana od Grada Zagreba – kaže Maja Čakarun, zamjenica glasnogovornika Holdinga. Unatoč tome što je sva infrastruktura na prometnici napravljena – dvije trafostanice, šahtovi, stupovi javne rasvjete – radovi nikad nisu nastavljeni, naselje nikad sagrađeno jer je Holding doživio neuspjeh gradnjom u Sopnici-Jelkovec u što je uloženo gotovo tri milijarde kuna. Danas su s pristupne ceste pokradeni svi poklopci sa šahtova, rubnjaci su propali, a dvije trafostanice prepuštene zubu vremena. Sve što se moglo unovčiti, nestalo je s gradilišta.
Ne znaju ni što ni kada
– Podbrežje nije u planu investicija. Činjenica je da smo imali i investicije koje nisu bile glavni predmet poslovanja, što nas je i dovelo u teško financijsko stanje. Stanogradnja je jedan od tih projekata – izjavio je Dušan Viro, glasnogovornik Holdinga prije godinu dana. Posljednje što su nam iz Holdinga potvrdili je da ne mogu reći kada i prema kojem modelu će se graditi, no u Planu investicija Zagrebačkog holdinga stoji kako će ove godine uložiti 10 milijuna kuna za drugu fazu.
u zagreb treba jednostavno dovesti strane financijske forenzičare koji bi lako mogli ustanoviti tko je i koliko love maznuo ..ali tko bi to u hrvatskoj napravio??