U 12 sati i 19 minuta, seizmografi Seizmološke službe zabilježili izuzetno jak/razoran potres s epicentrom 5 kilometara jugozapadno od Petrinje. Magnituda potresa iznosila je 6.2 prema Richteru, a intenzitet u epicentru VIII-IX stupnjeva EMS ljestvice.
16:21 - Zagrebačka Hitna pomoć poslala je svojih 12 timova u Sisak i Petrinju kao ispomoć za zbrinjavanje stradalih. U Zagrebu su nakon potresa imali osam intervencija.
- Uglavnom su to bile lakše ozljede zadobivene od pada raznih predmeta po kući, dakle udarci, natučenja, posjekotine, ali i psihička stanja koja su zahtijevala liječničku pomoć - rekao nam je prof. Željko Rašić, ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Grada Zagreba.
15:37 - Od potresa do 15 sati vatrogasci Grada Zagreba odradili su 48 intervencija. Uglavnom se radilo o zastojima dizala i manjim požarima. 54 vatrogasaca sa 12 vozila je na putu prema Sisku. Jedno vozilo je od prije bilo tamo, dapače bilo je na visini od 18 metara u trenutku potresa.
14:21 - Tramvajski promet obustavlja se na nekoliko sati, javljaju iz ZET-a. Autobusi voze, ali otežano.
"Tramvajski promet trenutno je obustavljen dok se na terenu ne osiguraju uvjeti za sigurno prometovanje. Autobusne linije funkcioniraju, no zbog gustog prometa, u većem dijelu prometne mreže autobusi voze otežano i usporeno. Cijenjene sugrađane ljubazano molimo za razumijevanje i strpljenje".poručilisu iz ZET-a.
14:13 - Stanari najveće zgrade u Hrvatskoj, Mamutice, kao i susjednih zgrada u Travnom, u grupicama čekaju na igralištu i okolnim livadama hoće li još biti opasne trešnje. Iako je upravo Mamutica, uz Superandriju u Sigetu, među najsigurnijim zgradama za slučaj potresa, malo tko se usudi vratiti u stan. Najnoviji potres bio je duži i neugodniji i od proljetnog, u stanovima su nastale nove štete, a mnogi još nisu sanirali oštećenja ni od prijašnjih potresa. Svi komentiraju, kako li je tek ljudima u Petrinji.
14:09 - Nakon snažnog potresa u Petrinji, a koji se osjetio i u Zagrebu i izazvao oštećenja na već ranije oštećenim zgradama, Ured za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba uputio je apel Zagrepčanima da se s automobilima maknu s prometnica jer hitne službe ne mogu proći. Iz Ureda za upravljanje u hitnim situacijama kažu da su građani svojim automobilima zakrčili promet pa zbog njih hitne službe ne mogu proći. Zato ih pozivaju da se s automobilima maknu s cesta. Snažan potres koji je oko 12,20 sati pogodio Petrinju, izazvao je oštećenja na objektima u Zagrebu. U Uredu za upravljanje u hitnim situacijama zasad nemaju dojava o stradalim ljudima u Zagrebu.
Pročelnik gradskog Ured za upravljanje u hitnim situacijama Pavle Kalinić ranije danas izjavio je Hini da je snažan potres s epicentrom u Petrinji od 6,2 stupnjeva, izazvao oštećenja i na objektima u Zagrebu, ali zasad nemamo dojava o stradalim ljudima.
14:07 - Ministar vanjskih poslova Goran Grlić Radman izjavio je u utorak da je u najnovijem potresu s epicentrom u Petrinji, a koji se osjetio i u Zagrebu ponovno oštećena zgrada Ministarstva, a mediji javljaju da je oštećena i zgrada Ministarstva obrane na Trgu kralja Petra Krešimira IV.
„Ministarstvo vanjskih i europskih poslova je u ožujku pretrpjelo znatna oštećenja i sada je ponovno pogođeno potresom, trenutno ne znamo koja su oštećenja, ali se treslo, padala je žbuka i lusteri”, izjavio je Grlić Radman u parku Zrinjevac, gdje je izašao iz svojeg ureda, nakon što je snažan potres magnitude 6,2 stupnja oko 12,20 sati pogodio područje Petrinje, a snažno se osjetio i u Zagrebu. „Bio sam u svojem uredu kada je pogodio potres, sve kolege su izašle iz svojih ureda i sada stojimo na Zrinjevcu”, dodao je ministar Grlić Radman. Novinari s terena u Zagrebu javljaju da je u potresu oštećena i zgrada Ministarstva obrane na Trgu kralja Petra Krešimira IV. Također mediji javljaju da su pacijenti i liječnici bolnice Sveti Duh izašli ispred zgrade bolnice, kao i da je u Dječjoj bolnici u Klaićevoj dio pacijenata premješteno u noviji dio zgrade a dio otpušten kućama.
14:06 - Iz Gradske plinare Zagreb izvijestili su u utorak o postupanju s plinom nakon potresa.
"Plin na glavnom ventilu smještenom u žutom ormariću na objektu građani trebaju zatvoriti samo u slučajevima ako osjete miris plina te ako im je srušen ili oštećen dimnjak te da o tome obavijeste Gradsku plinaru Zagreb na brojeve 0800 400 400 ili 01 6437 755, 01 6302 382, 01 6437 741. Preporuka je zatvoriti i ventil ispred plinomjera.“, izvijestili su iz Gradske plinare Zagreb.
U trenutku potresa, Zagrepčani su istrčali na ulice u strahu. Plač, nevjerica i strah zavladao je među svima.
"Ne mogu ovo više, zovem nikoga ne mogu dobiti", kazala je starija sugrađanka u suzama. Djeca su također bila u strahu i plakala. U cijeloj metropoli čuju se sirene.
Snažan potres izazvao je oštećenja na objektima u Zagrebu, ali zasad nemamo dojava o stradalim ljudima, izjavio je nakon snažnog potresa Hini pročelnik Ured za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba Pavle Kalinić. Kalinić je rekao da odmah kreću pružiti pomoć stradalima u Petrinji i na ostalom području koje je strašno pogođeno potresom.
Potres se osjetio u cijeloj Hrvatskoj i susjednim zemljama. Iz Policijske uprave zagrebačke pozvali su u utorak građane da osobna vozila koriste samo u hitnim situacijama. Pozivaju i da se građani drže drugih preporuka u slučaju potresa.
Video: Srušene kuće u Petrinji nakon potresa
Pokrenute su vatrogasne snage i sve potrebne službe i na putu su u Petrinju da bi pružile pomoć, izvijestio je u utorak nakon potresa ravnatelj Civilne zaštite Damir Trut koji je savjetovao građanima da pažljivo prate situaciju i napuste oštećene objekte ako mogu.
Žurni broj 112, hitna pomoć i vatrogasci i sve linije su u funkciji i vjerujem da će ih građani moći kontaktirati, izjavio je Trut za N1 televiziju na putu za Petrinju.
Odgovarajući na novinarski upit rekao je kako, prema informacijama s kojima raspolaže, bolnice u Zagrebu nemaju veće štete.