Zagrebački su maslinari proteklog vikenda organizirali prvi Festival maslina u Zagrebu. Da, zagrebački maslinari. Nisu im maslinici, naravno, u metropoli, već mahom u Dalmaciji i njezinu zaleđu. Kako kaže Željko Kolar iz Zagrebačkog maslinarskog instituta, svi njihovi članovi maslinike su ili naslijedili i preuzeli brigu o njima ili su vezani uz svoj kraj pa žive u Zagrebu, a vikendom odlaze u rodno mjesto.
Supruga dobila u dotu
Njih tridesetak okupilo se u udrugu, a Festival maslina u Zagrebu organizirali su da pokažu Dalmatincima kako takvo okupljanje može uspjeti i kada se ne održava na mediteranskom području, rodnoj grudi masline. Zagrebački maslinari nemaju velike maslinike i ne proizvedu puno ulja, no izazov im se što bolje brinuti o maslini, proizvesti što bolje maslinovo ulje i što boljim se pokazati na natjecanjima u njihovu ocjenjivanju.
– Nema među nama velikih maslinara, nema industrijske proizvodnje, nego što nastane iz ljubavi prema maslini. U prosjeku naši članovi imaju od sto do dvjesto maslina, a često organiziramo edukacije o maslinarstvu – ističe Kolar, koji maslinik u zaleđu Skradina ima jer mu ga je supruga dobila u dotu. Njezino nasljedstvo od pedesetak maslina on je proširio posadivši još 80.
Rodi bolje nego domaćima
– Kontinentalac sam pa mi je osobit kompliment kad mi maslina rodi bolje nego domaćima – kaže Kolar.
Šime Miliša naslijedio je maslinik sa 47 maslina u zaleđu Primoštena i o njima vodi brigu povremenim odlascima. Nije ništa dodatno sadio, no zadovoljan je s gotovo 80 litara ulja koje proizvede na godišnjoj razini.
Osim ulja i ostalih proizvoda od maslina, na izložbi na Zagrebačkom velesajmu moglo se naći i mnogo predmeta od drva masline, poput satova, daski za rezanje ili svijećnjaka.