Krv je dosad dao 102 puta, a za nekoliko dana uputit će se ponovno. Zagrepčanin Mario Keča jedan je od oko 94.000 dobrovoljnih davatelja krvi godišnje u Hrvatskoj koji pomažu svojom nesebičnošću.
– Krv dajem iz želje da nekome pomognem. Krv se ne može ničim proizvesti, to je lijek koji samo jedan čovjek može dati drugome – kaže Keča kojemu je jučer u povodu Dana darivatelja krvi uručena i plaketa. Prvi put je krv dao sa 18 godina, dok je služio vojsku, i otad nije stao. Danas ima 51 godinu, a njegov primjer, na što je posebno ponosan, potaknuo je i njegovu stariju kćer da krene njegovim stopama.
– Čim je napunila 18 godina, kći i ja otišli smo u Zavod za transfuzijsku medicinu u Petrovoj 3 i zajedno smo dali krv. Supruga također daje krv, a mlađa kći ide u osmi razred pa još ne može davati krv, ali i ona iskazuje želju da to napravi kad postane punoljetna – objašnjava Mario Keča. Krv se u Hrvatskoj može početi davati sa 18, pa sve do 65 godina. A sama procedura jednostavna je.
– Osoba mora biti zdrava, imati dobru volju, biti punoljetna i imati više od 55 kilograma. Na pregledu se vidi ima li dovoljno željeza u krvi i ako prođe taj test, ispunjava upitnik s brzim pregledom povijesti bolesti te s tim ide k liječniku koji odluči je li osoba kompetentna za davatelja – objasnila je Irena Jukić, ravnateljica Hrvatskog zavoda za transfuzijsku medicinu.
>> Hrvatski obiteljski rekorderi: Bračani darovali 90 litara krvi
malo je takvih ljudi.