Nekad masovni odlasci zaposlenika državnih i gradskih tvrtki na ljetovanja u radnička odmarališta na Jadranu po povoljnim cijenama sve su rjeđa jer su objekti preprodani ili zapušteni, a među rijetkima koji se još “drže” su nekretnine zagrebačke gradske uprave.
Lovran najtraženiji
Iako je prostora malo, cijene su povoljnije pa “Bandićevi” zaposlenici i sindikalci još koriste odmarališta u Novom Vinodolskom, Crikvenici i Lovranu. Objekti nisu veliki i riječ je o samo nekoliko soba po zgradi u kojima se gosti izmjenjuju, a na red se zna čekati i nekoliko godina. Lista tih sretnika kroji se prije ljeta, a boduju se brojni elementi. Prednost u stjecanju prava boravka imaju članovi sindikata koji dosad nisu imali priliku ondje ljetovati, oni koji su godinama članovi organizacije, oni s više djece, samohrani roditelji te oni koji žive u težim socijalnim uvjetima.
– Po osobi za članove sindikata u Novom Vinodolskom naplaćujemo 80 kuna, a članovi njihovih obitelji plaćaju 100 kuna po danu, djeca do pet godina ljetuju besplatno. Članovi sindikata apartman u Crikvenici plaćaju 300 kuna na dan, a ostali zaposlenici izvan sindikata isti plaćaju 350 kuna – kazao je Ivan Katalenić, povjerenih sindikata gradske uprave. Osim toga, sindikat u svom vlasništvu ima i vilu u Lovranu koja je nešto skuplja, ali i atraktivnija. Objekt za svoje zaposlenike u Posedarju imaju i zagrebački vatrogasci.
Omišalj na prodaji?
– Imamo tri objekta koja koristimo za ljetovanje te za različite vježbe cijele godine – kazao je Mladen Malčić, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe. Dodao je kako je objekt tijekom Domovinskog rata oštećen pa su u njihovu obnovu uložili mnogo novca.
I dok se neki od objekata koriste, drugi su zapušteni i Grad im još nije našao namjenu. Jedan je od njih u Rogoznici, a Grad ga je dobio oporukom od preminulog Zagrepčanina. Objekt je u lipnju prodan na javnom natječaju za milijun kuna, a kupila ga je tvrtka Novi kvadrat. Ta tvrtka bavi se gradnjom stambenih i građevina za odmor, a objekt u Rogoznici kupili su s namjerom da ga stave u “pogon”. Prodaja nije tekla glatko jer je Gradska skupština prvi put prodaju odbila zbog sumnji u cijenu što su poslije ipak odobrili. Slična je sudbina i objekta u Omišlju koji prema informacija iz Gradskog ureda za imovinu nije u dobrom stanju. Natječaj za njegovu prodaju proveden je bez uspjeha dva puta, a prema procjeni iz ožujka 2010. godine, tržišna vrijednost nekretnine je 1,68 milijuna kuna.
“Bandićevi” zaposlenici i sindikalci još koriste odmarališta u Novom Vinodolskom, Crikvenici i Lovranu.......koriste oni i druge beneficije,gdje drugi moraju čekati oni ne čekaju,a to traje godinama(npr.smještaj u mirovni dom državni i sl)