AFERE

Zataškavanje pošasti uši

06.04.2004.
u 00:00

Epidemija uši mora se prijaviti, tvrde iz Zavoda za javno zdravstvo

Još jedna afera ovih dana potresa školstvo, u središtu koje, međutim, ovaj put nisu ni udžbenici, ni programi, ni nasilje ili problemi s profesorima, nego učeničko zdravlje. O epidemiji uši u OŠ Nikole Tesle brujio je cijeli Zagreba, a ravnatelj škole Miroljub Udiljak tek se ovih dana udostojio obavijestiti roditelje da je "neugodan nametnik zaprimio široke razmjere među učenicima".

- Zaraza ušima među učenicima hara svake godine i na roditeljima je da to spriječe. Škola tu ne može ništa učiniti - poručuje ravnatelj Udiljak. Nastavnici su, dodaje, pojavu nametnika uočili tek prije petnaestak dana iako roditelji učenika i djelatnici škole tvrde suprotno.

- Uši su se u školi pojavile u travnju prošle godine i od tada ih se ne možemo riješiti - rekla je djelatnica škole koja nije željela otkriti ime. Ona tvrdi da je učenik trećeg razreda već mjesecima nositelj toga neugodnog nametnika.

- Treba upitati njegove roditelje zašto to ne riješe. Postoje šamponi kojima se ta tegoba lako uklanja te je očito riječ o nebrizi za dijete - ističe naša sugovornica.

Epidemija uši mora se prijaviti epidemiološkoj sužbi. - Ove nam je školske godine prijavljeno stotinjak djece koja imaju uši - kaže dr. Borislav Aleraj, epidemiolog u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo.

- Epidemija uši najviše se javlja zimi jer se živa uš uglavnom prenosi preko odjeće, vrlo često preko kapa koje djeca znaju ispremijašati. Na sreću, te sićušne životinje u vlasištvu ne prenose nikavu bolest. Vrlo su neugodne jer izazivaju svrab. Ako se bolest zapusti, od grebanja na glavi nastaju kraste. Uši se mogu proširiti i na druge kosmate dijelove tijela - upozorava dr. Aleraj te nastavlja:

- Zato, čim se uši zamijete, treba poduzeti mjere da se unište specifičnim preparatima. Ali za učinkovitost tih preparata vrlo je važno primjenjivati ih dosljedno. To znači da se u prvoj primjeni tih preparata unište žive uši, a ne i njihova jajašca u čahurici pa pranje treba ponoviti za deset dana kada se oni razviju u žive uši. Ako se epidemija uši u vrtiću ili u školu vuče predugo, valja pozvati epidemiologa koji će temeljito pregledati dječje glave, a terapiju bi trebali primjenjivati svi odjednom. Uš je životinjica koja živi na čovjeku pa se zato lako i prenosi.

- Ravnatelj je morao reagirati. Ako to nije mogao riješiti sam, trebao je zatražiti pomoć Ministarstva, pa bismo mi pozvali liječnike da iziđu na teren - rekla nam je Danijela Grizelj, glasnogovornica Ministarstva obrazovanja. Ravnatelj Udiljak problem je pak, kao što su činili i neki drugi ravnatelji, pokušao zataškati.

K. Rukavina, D. Glavina,I. Kustura

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije