Afera ispravci

Zbog EU ne može se zaustaviti sporna gradnja na Vrbiku

greta
Anto Magzan/Pixsell
15.12.2010.
u 13:27

Provjereno je ukupno 28 prijedloga, od toga su tri ispravci, a ostalo izmjene plana

Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva nije znalo za ispravke kojima se interveniralo u urbanizam grada, a koje sad provjerava policija iščitava se iz odgovora Ministarstva.

Samo uz obalu

Oni su nadležni, kaže glasnogovornica Kata Gojević, da provjere je li poštovana procedura u donošenju GUP-a, a nadzor obavljaju na planovima područja uz obalu i ako netko podnese prijavu.

– Po zahtjevu Zelene akcije obavljen je nadzor i doneseno rješenje 12. veljače 2009. o uklanjanju nepravilnosti te ponavljanju javne rasprave. Slijedom toga pošto se radilo o planu u izradi nije moglo biti govora o ispravljanju grešaka tog istog plana – poručili su iz Ministarstva. Na zahtjev tajnice Skupštine Jadranke Blažević, koja je tražila da procijene jesu li zahtjevi koje joj je poslao Željko Horvat, zamjenik pročelnika za prostorno uređenje, ispravci dali su mišljenje, kažu, a što dalje mora odlučiti Skupština.

– Provjereno je ukupno 28 prijedloga, od toga su tri ispravci, a ostalo izmjene plana –kaže Gojević. Koliko je poznato većina projekata čije se lokacijske i građevinske dozvole temelje na ispravcima nije realizirano. Gradnja je počela samo na zemljištu između MSU-a i Bundeka (riječ je o zemljištu koje su urbanisti kroz povijest čuvali za društvenu namjenu) i izdana je dozvola za gradnju na Vrbiku. No nju su prosvjedom spriječili građani jer su shvatili da će na parceli umjesto jedne niknuti dvije zgrade. Kako neslužbeno doznajemo iz Ministarstva izdane građevinske dozvole ne bi se trebale poništiti jer smo preuzeli zakonodavstvo Europske unije gdje nema takve prakse.

Nerazumljive rečenice

Nezavisni vijećnik Pero Kovačević, koji je zbog slučaja Vrbik USKOK-u u lipnju prokazao na problem ispravaka, tražio je od gradonačelnika i Skupštine da sve dokumente izdane na temelju ispravaka stave izvan snage. No, kako postupiti, Skupština je nakon zadnje sjednice tražila mišljenje tražila Ministarstva i još ga uvijek čeka.

Gradonačelnik Bandić na zaključak Povjerenstva Skupštine, koje je ustanovilo da su od 248 ispravaka čak 215 izmjene (od 1990. do 2000. objavljeno je 30 ispravaka, a od 2005. do 2009. 248) opširno se očitovao. U nizu dugačkih i teško razumljivih rečenica može se iščitati da se pozivaju na mišljenje Ministarstva za konkretan slučaj u Općini Lasinje i da su ispravke pisali koordinirano službe iz Poglavarstva i Skupštine uz potpise “Ureda-izrađivača Plana, Ureda-nositelja izrade Plana i Ureda-izdavatelja lokacijske odnosno građevne dozvole”.

Bivša tajnica Greta Augustinović-Pavičić, koja je potpisala ispravke. jučer se, nakon autoričinih uzaludnih poziva od lipnja kada se odmah po predstavljanju pozivala na smetnje u mobilnom kanalu i prekidala vezu, i najavila demanti. Davor Bernardić, šef gradskog SDP-a, rekao je da je Skupština istragu pokrenula čim je doznala za sumnjive ispravke te da je na DORH-u da ispita ocjene Povjerenstva.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije