održali performans

Zelena akcija: 'Zaustavimo višestruke štete od jednokratne plastike'

Foto: Zelena akcija
03.07.2020.
u 16:16

Prikazom restorana “Bon Aplastiqué”, u kojem je gostima servirana hrana od plastike, simbolično su ukazali na činjenicu da sve više jedemo i pijemo plastiku, a da toga nismo ni svjesni, što dugoročno može imati ozbiljne posljedice na naše zdravlje.

Zelena akcija zahtijeva od Ministarstva zaštite okoliša i energetike da žurno propiše zakonske mjere s ciljem značajnog smanjenja proizvodnje, potrošnje i zagađenja jednokratnom plastikom. Ujedno poziva građane i građanke da prestanu koristiti štetne jednokratne plastične proizvode.

Aktivisti i aktivistkinje Zelene akcije danas su povodom Međunarodnog dana bez plastičnih vrećica održali kreativan performans ispred Importanne centra u Zagrebu. Prikazom restorana “Bon Aplastiqué”, u kojem je gostima servirana hrana od plastike, simbolično su ukazali na činjenicu da sve više jedemo i pijemo plastiku, a da toga nismo ni svjesni, što dugoročno može imati ozbiljne posljedice na naše zdravlje. Aktivisti_kinje su istaknuli i transparent s porukom “Jelo i pilo nekada plastično nije bilo”.

Naime, znanstveno je dokazano da osim na okoliš, klimatske promjene i životinje, plastika ima negativan utjecaj i na ljudsko zdravlje. Mikroplastika, koja nastaje razgradnjom plastičnih proizvoda, dospijeva u hranu i vodu koju konzumiramo. “Taj je podatak alarmantan kao i činjenice da brojne životinje ugibaju od plastike te da će do 2050. u moru biti više plastike nego ribe. Poruka je jasna – trebamo prestati koristiti jednokratne plastične proizvode”, izjavio je Marko Košak iz Zelene akcije.

U prosincu 2018. godine, Europska Unija je donijela Direktivu za smanjenje određenih plastičnih proizvoda i dala rok državama članicama do srpnja 2021. godine da transponiraju Direktivu u nacionalno zakonodavstvo te osiguraju provedbu konkretnih mjera za smanjenje zagađenja. 

Umjesto da bude ambicioznije od EU, čime bi pokazalo svoju brigu za okoliš i društvo, Ministarstvo okoliša nije učinilo ništa, već nijemo iščekuje krajnji rok za propisivanje mjera. Istovremeno, situacija eskalira, što dokazuje i znanstveno istraživanje o tome da je Jadransko more među tri najzagađenija u Europi. “Ministarstvo zaštite okoliša bi trebalo hitno početi djelovati po pitanju zagađenja plastikom. No s obzirom na dosadašnje iskustvo, ovo bi se ministarstvo trebalo preimenovati u Ministarstvo za štetu okolišu”, komentirao je Košak.

Sukladno odredbama EU propisa, u Hrvatskoj se do 2025. godine potrošnja plastičnih vrećica mora smanjiti 10 puta u odnosu na danas, a plastične vrećice se od prošle godine više  ne smiju dijeliti besplatno (osim tankih za povrće i voće). Također, od sredine iduće godine trgovine moraju s polica izbaciti određene plastične proizvode poput slamki, štapića za uši, pribora za jelo, posudica za hranu te poduzeti i brojne druge mjere.

“Umjesto da provode mjere, većina trgovaca i industrija slijede primjer inertnog ministarstva, a inspekcija ne reagira na pritužbe građana i građanki. Budući ministar zaštite okoliša mora pokazati odlučnost u borbi protiv zagađenja plastikom, osigurati da zakonski propisi kažnjavaju onečiščivače, stimuliraju proizvodnju održivih alternativa te potiču ponovnu uporabu umjesto jednokratnog korištenja proizvoda”, zaključio je Košak. 

Zelena akcija ovim performansom najavljuje i niz aktivnosti kojima će obilježiti “Srpanj bez plastike” s ciljem edukacije javnosti i vršenja pritiska na donositelje odluka da unaprijede postojeće zakonske propise i ubrzaju provođenje mjera. 

 

Komentara 2

ST
sttipe
20:49 03.07.2020.

Kako tu nisu uveli dozvole?? Dodatne poreze??? Da ne naljute naftaše??? Ja bi samo cjevi dozvolija od plastike radit, i to od cenat debele, i sa 100 godina garancije..

DU
Deleted user
20:17 03.07.2020.

pij iz ruke ispod pipe kao što se to nekad radilo

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije