Čak 152.420 Britanaca potpisalo je peticiju kojom traže zaštitu za žene koje su na poslu prisiljene nositi cipele s visokim potpeticama.
Zaposlenice u trgovinama s obućom i odjećom ne samo da moraju nositi štikle, nego im pravila odijevanja nalažu i da nose kratke suknje te da otkopčavaju gornje dugme na košuljama jer je utvrđeno da takav tip odijevanja poboljšava prodajne rezultate, a štikle su prešutno pravilo i za zaposlenice banaka, odvjetničkih tvrtki te, naravno, za stjuardese.
Iako je u Zakonu o ravnopravnosti spolova iz 2010. zabranjena diskriminacija po pitanju odijevanja, zakon se ne provodi u praksi pa inicijatori peticije traže i formalnu zaštitu žena na poslu.
Peticija je izazvala pozornost britanskih parlamentaraca, a reagirala je i premijerka Theresa May koja tvrdi da vlada treba osigurati primjenu zakona.
Pokretačica inicijative Helen Jones ističe da se radnici ne znaju oduprijeti zahtjevima poslodavaca i da zakon nije dovoljno precizan pa od Vlade traži da podigne svijest o tome kako tužiti poslodavca i osigura jednostavnije obrasce za podnošenje prigovora na pravilan način.
Da ovo nije samo britanski problem, vidljivo je i u Hrvatskoj u kojoj se diskriminatorna pravila odijevanja zadržavaju u nekim zanimanjima. Tako prodavačice u trgovinama odjećom i obućom moraju biti u štiklama, a zabilježeno je da neki poslodavci određuju i obveznu visinu potpetice zaposlenicama.
Stručnjaci su dokazali da prosječna žena osjeća bol u nogama jedan sat, šest minuta i 48 sekundi od obuvanja cipela s visokim potpeticama, a petina žena prijavila je bol već nakon deset minuta nošenja te neudobne obuće.
Ipak, na poslu žene u štiklama poslužuju hranu, hodaju po stubama, nose teške kutije, a stjuardese u njima ostaju čak i u slučajevima kada iskrcavaju putnike kroz izlaze za slučaj nužde.
>> Obožavate nositi štikle? Zbog ova 4 razloga mogli biste se predomisliti
A halteri?