TEAM BUILDING

Želite li se igrati Grissoma ili Horatija Cainea?

02.12.2008.
u 16:30

Za one korporativne šefove koji vole raznim vikend igricama jačati timski duh, a dojedili su im razne sportske aktivnosti ili kojekakvi paintballi (a možda su samo, kao pravi sljedbenici Gordona Gekkoa, toliko krvožedni da im je pucnjava bez bojevog streljiva premlaka), britanska tvrtka Art Deco Productions ioma zanimljivu ponudu korporacijskih "evenata".

Počeli su s krimićima po uzoru na Agathu Christie, gdje se svi okupljaju u nekakvoj raskošnoj ladanjskoj kući i pokušavaju riješiti slučaj umorstva tijekom jednog popodneva ili u bogatijem aranžmanu cijelog vikenda; za njih nastupa i dvojnik Hercula Poirota kojeg je službeno odobrila Zaklada Agathe Christie.

A u skladu s novim trendovima, ponuda je sad proširena i na forenziku. Njihova ponuda "CSI ekipe za umorstva" u trosatnom aranžmanu može zabaviti od 20 do 60 osoba, koje dobivaju pravu forenzičku opremu, bijele kute, rukavice i sve ostalo, jednu "scenu umorstva" i moraju prikupiti dokaze kojima će riješiti slučaj. Pored glumca u ulozi višeg inspektora Covea, svaka natjecateljska ekipa dobiva i stručnu pomoć jednog pravog forenzičara koji ih savjetuje u prikupljanju dokaza i obradi amterijala u laboratoriju.

Možemo zamisliti akko to izgleda na terenu – bradati tipovi iz računovodstva koji briju na Grissoma, ljepotan iz kadrovske službe koji zamišlja da je Horatio Caine pa stalno skida i stavlja tamne naočale, najzgodnija plavokosa tajnica koju svi oslovljavaju s "Catherine", depresivne Sare i gorljive Stelle, a onaj koji se najviše uvlači nadređenima jednostavno mora dobiti nadimak "Hodges". No, u svakom slučaju zvuči zabavno i valjda vrijedi novaca; bilo bi lijepo kad bi se takav rasprostranjeni oblik korporativne razbibrige pojavio i kod nas, pa da vidimo i to čudo.

Inače, zanimljivo je da je utjecaj popularne TV-serije toliki da su i britanski zabavljači svoju uslugu nazvali po "CSI" franšizi, premda je naziv za forenzičare ekipe za očevid na Otoku inače drugačiji – ne zovu se Crime Scene Investigator, već SoCo (Scenes of Crime officer), ili FSI (Forensic Scene Investigator). Da su radili igru po nekoj od britanskih forenzičarskih TV-serija, poput "Srtune u krvi" ili "Nijemog svjedoka", vjerojatno bi se zvali drugačije, ali raskoš Las Vegasa, blještavilo Miamija i glamour New Yorka teško je nadmašiti...

Želite prijaviti greške?