Maksimir je najnesigurniji kvart kada je riječ o uličnim krađama novčanika, torbica i zlatnih lančića. Unatoč glasu da je riječ o jednom od boljih dijelova grada, prema policijskoj statistici za 2015. u Maksimiru je prijavljeno više krađa nego u Dubravi ili Trnju. Naime, upravo su Trnje i Dubrava na drugom i trećem mjestu po broju drskih krađa.
Aktivni od rane zore
Najviše krađa dogodilo se za ljetnih mjeseci i to na ulicama, u tramvaju i na okretištima, u zajedničkim garažama, na trgovima i u ulazima u zgrade. Na meti su torbice i zlatni lančići koje lopovi trgaju s vratova i ramena prolaznika.
– Nije me nitko pokušao napasti, no čula sam da ima napada. Iznenadilo me da je krađa najviše na Maksimiru jer sam mislila da živimo u jednoj od sigurnijih četvrti – ispričala je stanarka Dada Prka. Prema podacima policije, riječ je o klasičnim napadima u kojima napadači žrtvama prilaze s leđa, iznenada im trgaju torbe ili nakit s vrata riskirajući time teško ozljeđivanje žrtava. Premda se očekuje da se većina napada događa noću, napadači su aktivni od rane zore pa su zabilježeni napadi od 8.30 sati do 22 sata.
Prema podacima, žrtve nisu isključivo starije žene, lopovi zaskaču i mlade djevojke, ali i muškarce. Tako je najmlađa žrtva napada imala 18, a najstarija 87 godina.
– Policijske analize pokazuju da su počinitelji najčešće maloljetnici ili ovisnici o drogama koji otete predmete ilegalno prodaju na crnom tržištu po znatno nižoj cijeni ili ih prodaju u trgovinama za otkup zlata – kazao je gradski zastupnik i predsjednik HSLS-a Zagreba Alen Ostojić, inače član gradonačelnikova Savjeta za urbanu sigurnost.
Dodao je da se zbog uličnih krađa građani osjećaju ugroženo te da se gradska vlast i policija moraju bolje posvetiti sigurnosti na gradskim ulicama. Ostojić smatra da se to može postići popravkom i dogradnjom javne rasvjete, edukacijom građana o samozaštiti te uspostavom policijske patrole na biciklima, i to još do kraja ovog ljeta.
Natječaj za bicikle
Naime, Grad i policija taj projekt dogovaraju već godinu dana, a prije nekoliko mjeseci raspisan je i natječaj za nabavu osam bicikala koje će koristiti policajci, za početak u nekoliko policijskih postaja po uzoru na Zaprešić i Veliku Goricu. Iz policije su kazali da će projekt najvjerojatnije zaživjeti tek sljedećeg ljeta. Ostojić predlaže da Grad pomogne i onima koji su već doživjeli napad i to uvođenjem besplatne psihološke pomoći.
Hm, nije istina da se najviše krade u Maksimiru. To su samo jajare i kokošari. Pravi lopovi sjede u elitnijim općinama.