Od srednjoškolaca su preko noći postali vojni kadeti.
Prva generacija kadeta Hrvatskog vojnog učilišta "Petar Zrinski" do prije nekoliko mjeseci, kao i većina tinejdžera, najviše je razmišljala o izlascima, ispijanju kava, međusobnim simpatijama... A onda su se, u vrijeme upisa na fakultete, odlučili prijaviti na nove studijske programe Vojnog učilišta i sasvim promijenili život. Iz starki i štikli uskočili su u vojne čizme, odoru sada gotovo ne skidaju, a u maskirnoj uniformi odlaze i na predavanja. No za razliku od ostalih studenata, oni znaju rukovati oružjem, ustaju se u pet ujutro, a u sklopu jutarnje rekreacije otrče od Črnomerca do Sljemena i natrag.
– Nakon što su prošli liječnički, psihotestiranja, testove motorike, sigurnosnu provjeru te u skladu s rezultatima državne mature stekli pravo upisa na učilište, krajem kolovoza morali su proći tri tjedna kampa. Mnogi su se tad prvi put susreli s glačanjem, koje se mora znati u vojsci – kaže general pukovnik dr. sc. Slavko Barić, zapovjednik Hrvatskog vojnog učilišta "Petar Zrinski", te dodaje da je 1. veljače Ministarstvo obrane raspisalo natječaj za upis u novu studijsku godinu.
Fizički dio testiranja
Lani se na oba studijska programa prijavilo njih 1060, od čega je 360 prošlo testiranje. Morali su proći i fizički dio pa su 3200 metara muškarci morali pretrčati za 16,36 minuta, a žene za 19,42 minute te u dvije minute odraditi 46 pregiba i 35 (muškarci) ili 13 (žene) sklekova.
Do kraja godine morat će naučiti kretati se po nepoznatom terenu, određivati položaj po karti, proći plivačku, skijašku i veslačku obuku, a na Fakultetu političkih znanosti, FER-u, Policijskoj akademiji, Građevinskom fakultetu, gdje se, među ostalim, odvija nastava, učiti ne bi li stekli naziv prvostupnika vojnog vođenja i upravljanja te vojnog inženjerstva. Među kadetima koji su od malih nogu željeli služiti u vojsci velik je postotak žena – čak 27 posto njih, dok je u članicama NATO-a prosjek žena u vojsci 12-14 posto.
Stroga disciplina
I Rea Tomina Skender, Iva Jurišić i Ivana Tolnaj iznenadile su se kad su prvi tjedan dobile pušku u ruke, no nikad ne bi, slažu se, upisale bilo koji drugi fakultet.
– Nakon samo nekoliko tjedana sasvim nam se promijenilo držanje, stav i hod. Roditelji nas nisu prepoznali kad su došli na prisegu – kažu djevojke. Disciplina je pomogla Maku Zalaru da kolokvije daje u roku.
– Nikad nisam toliko učio – kaže Zalar, dok kolega Marko Dubac dodaje da puno više pazi na urednost otkako je upisao studij. Svi su kadeti nakon prisege potpisali ugovor s Ministarstvom obrane, koje ih stipendira sa 900 kuna mjesečno, a osigurani su im i knjige, sportska oprema, laptop, hrana i prijevoz.
Ma sve je bolje nego da su otišli studirati 'uzaludne kombinacije', novinarstvo, politologiju, hrvatske studije, ekonomiju - izdvojeni studij u Ivanić Gradu ili nešto takvo gdje se odmah možeš predbilježit za Zvonimirovu...