Najbolje zagrebačke stomatologinje

Naši su pacijenti maleni, ali nisu bedasti i s njima je najljepše raditi

Stomatologinja Bernarda Meštrović
Foto: Goran Jakuš/Pixsell
1/5
16.08.2014.
u 11:53

Umjetnice zanata i liječnice s dušom, tako su pacijenti ocijenili Jesenku Jeličić i Bernardu Meštrović

        Biti stomatolog nije lako jer rijetke osobe vole da im se “čačka” po zubima, studij je težak i dugotrajan, a posao fizički naporan jer se radi stojeći. Unatoč čestoj omraženosti te struke, Zagrepčani su lani hvalili stomatologinje Jesenku Jeličić i Bernardu Meštrović Povjerenstvu za promicanje prava pacijenata ocijenivši ih najboljima od najboljih te “umjetnicama zanata i liječnicama s dušom”.

Nema dobre preventive

Jesenka Jeličić upravo završava specijalizaciju pedodoncije i jedna je od rijetkih koja se bavi isključivo brigom o dječjim zubima. Radi u Domu zdravlja Retkovec od 2007., a devet godina prije iskustvo je stjecala na zamjenama.

– Svake godine pregledamo sve razrede OŠ Retkovec, imamo i veliki roditeljski sastanak jer je u našoj državi preventiva najlošija. Nema ni školskih ordinacija pa djecu nitko ne uči kako se ispravno peru zubi i koliko često. S obzirom na broj pacijenata, svjetske norme koje smo preuzeli ne možemo pratiti jer imamo užasno mnogo djece s karijesom. Primjerice, Švicarska godinama floridira vodu pa ondje ima i manje djece s karijesom. Rijetko kad mi dođe dijete koje uopće nema karijes i to me jako iznenadi i razveseli – kaže stomatologinja Jeličić i dodaje da bi prvi posjet stomatologu trebao biti čim izbije prvi zub.

A kako je dječje povjerenje teško pridobiti, kaže da prije prvog otvaranja usta djeca trebaju doći u ordinaciju i po nekoliko puta.

– Pokažemo im svaki detalj ordinacije, objasnimo im svaki zvuk i miris kako im nijedna stvar ne bi ostala nepoznata, igramo se koliko je potrebno. A kad dijete sjedne na stolac, odnosim se prema njemu kao prema svojim dvjema kćerima jer naši pacijenti jesu maleni, ali nisu bedasti – ističe Jeličić, koja je iskrena i uvijek kaže koliko će ih što boljeti. Djeci se također daje anestezija, i to pri većim zahvatima.

– S djecom je najljepše raditi jer nisu dvolična i prepoznaju iskrenost. Nema ništa ljepše nego kad nam dijete koje promijeni niz ordinacija, osjeća veliki strah i nikomu ne želi otvoriti usta, nakon tri-četiri posjeta dopusti da počnemo raditi svoj stomatološki posao. Kad ga prestane boljeti i postane zadovoljno, to mi je najveća nagrada – kaže Jeličić.

Savjeti za oralnu higijenu

Bernarda Meštrović studij stomatologije završila je prije četiri godine. Stalni posao dobila je zahvaljujući pacijentici koja se požalila Povjerenstvu za promicanje prava pacijenata da je Dom zdravlja u Prečkom ostao bez stomatologa. Prije toga je na zamjenama provela više od dvije godine. Volje i strpljenja joj ne nedostaje. Radi s odraslima i djecom, za koju kaže da je vrlo važno da ih roditelji pripreme za preglede. Redovito čišćenje kamenca i redoviti pregledi nužni su za zdravlje zubi, a najvažnije je da su besplatni kao i liječenje zubi.

Važno je čuvati šestice jer su velikoj većini to prvi trajni zubi, a mnogi ih brkaju s peticama pa puste da se pokvare misleći da će ispasti, a nije tako – kaže Bernarda Meštrović i savjetuje:

– Postoje razna sredstva za oralnu higijenu. Primjerice konac i tuš za zube. Zube nakon jela čistim tzv. water-pick tušem, sličan je električnoj četkici – kaže Bernarda koja najviše uživa radeći zubnu estetiku.    

Upozorava i na mnoge bolesti koje mogu nastati uslijed pokvarenih zubiju.

-  Streptokok se nalazi u karijesu i gutanjem sline može uzrokovati silne probleme, primjerice upalu "spustiti" niže pa može stradati i srce. Kad se kamenac ne uklanja redovito, češće dolazi do paradentoze - povlačenja zubnog mesa - pa počnu ispadati. Ne zna se zbog čega kamenac nastaje i njegov je nastanak individualan pa ga treba redovito nadzirati. Malo je poznato da i onkološki bolesnici trebaju češće provjeravati zube jer zračenje i kemoterapija oštećuje zube, a i plombe lakše ispadaju, upozorava Bernarda Meštrović.

Zube treba prati najmanje dva puta dnevno ne manje od tri minute. Pravilno četkanje je kada četkicom potežemo od mesa prema zubima kružno što je ujedno i masaža zubnog mesa čime se usporava paradentoza. 

>> Kako vam vaš stomatolog može spasiti život

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije